ÇOCUKLUK DÖNEMİ İSHALLERİ

A.A

Uzman doktorlar, akut ishalin en fazla 0-5 yaş grubu çocuklarda rastlanan bir hastalık olduğunu söyledi.

 


Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Özkayın, akut ishalin en fazla 0-5 yaş grubu çocuklarda rastlanan bir hastalık olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Özkayın, Başhekimlik Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında, “Çocukluk Dönemi İshalleri”ne dikkati çekti.

Çocukların ergenlere göre daha sık ishal olduklarını belirten Doç. Dr. Özkayın, özellikle akut ishalin 0-5 yaş grubu çocuklarda daha fazla görüldüğünü ifade etti. Doç. Dr. Özkayın, şöyle konuştu:

“İshal, bağırsak hareketlerinin artması, emilimin azalması veya salgının artması sonucu dışkı miktarının fazlalaşması ve dışkı kıvamının yumuşak sulu bir görünüm alması olarak tanımlanır.

Akut ishal ise özellikle 0-5 yaş grubu çocuklarda rastlanan bir hastalıktır. Küçük yaştaki çocuklarda ölümlere yol açan hastalıkların başında gelir. Özellikle anne sütünün kesildiği dönemlerde çocuklar ishale daha yatkındır. Bu dönemde ishal olan çocuklarda kusma şikayeti de görülebilir. Ağızdan beslenemedikleri için sıvı kaybı riski artar.

Doç. Dr. Neşe Özkayın, ishalin oluşmasını kolaylaştıran faktörlerden bazılarını, “evlerde uygun tuvalet drenajı bulunmaması, yemeklerin hazırlanışında temizlik kurallarına dikkat edilmemesi, çocuğa bakan kişinin hijyen bilgisinden yoksun oluşu” şeklinde sıraladı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.