ÇOCUKTA DEPRESYON OLUR MU?

NP Grup

Yetişkinlerde sık yaşanan ve giderek bir salgın haline gelen depresyon çocukluk döneminde yaşanır mı? Ne gibi ihmaller ya da istismarlar çocukluk depresyonuna neden oluyor? Depresyon yaşayan çocuk nasıl anlaşılır, nasıl tedavi edilir? Tedavi ihmal edilir ya da geciktirilirse ne gibi problemler ortaya çıkar? Tedavisinde neden psikiyatri uzmanı ile psikolog birlikte çalışmalıdır gibi konuları uzmanlar ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Çocuğu neler depresyona sokar? Depresyon yaşayan çocuklar, kliniklere nasıl başvururlar?

Aileler çocuğun depresyonda olduğunu fark eder mi? Aileler çocuğun depresyonda olduğunu neden reddeder? Çocuğa depresyon tanısı koymak yetişkine göre daha mı zor?

Çocukta depresyon ile hiperaktivite karışır mı? Yemek yemeği bırakan, tırnak yiyen içe kapanan çocuk depresyon adayı mı? Depresyonda olan çocukta akademik başarı biter mi?

Karşı gelme bozukluğu görülen çocuklarda depresyon da var mı gibi konular Uğur Canbolat'ın sunduğu İyi Bak Kendine programında ele alınacak. NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Uzman Çocuk Ergen Psikiyatristi Dr. Serdar Alparslan'ın ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Uzman Çocuk Psikologu Aynur Sayım'ın konuk olacağı programda ailelerin zihnini kurcalayan çocukluk dönemi depresyonu konusundaki tüm konular enine boyuna irdelenecek.

Bu akşam saat 23.30'dan sonra ekrana gelecek olan programda Uğur Canbolat şu konulara cevap arayacak. Depresyonu tedavi edilmeyen çocuk ergenlik çağında ne gibi kimlik karmaşası yaşar? Çocuğun depresyona girmesinde anne babanın yanlış tutumlarının etkisi ne kadardır? Anne babanın depresyon geçirmiş olması çocuk için bir risk taşır mı? Kardeşin gelmesi, ya da sevgi ile ilginin ona yönelmesi depresyon nedeni midir? Ebeveynde mizaç bozuklu varsa çocukta yatkınlık olur mu? Depresyonda çocuğun beyin faaliyetlerinde mi değişiklik oluyor?

Çocukta depresyon nedeni olabilecek fiziksel hastalıklar var mıdır? Depresyonun psikolojik tedavisinde kullanılan tedavi seçenekleri ve psikoterapi teknikleri nelerdir?

Konuyla ilgili soruların canlı bağlantılar ile seyirci sorularının alınacağı ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorularının da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacağı Ayhan Pala'nın yönetmenliğinde Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu kendine iyi bakmak isteyenlerin 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de...


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.