ÇOK HIZLI DEĞİŞİYOR

AFP

Yeni bir iklim raporuna göre Dünya'nın iklimi bugüne kadar tahmin edilenden çok daha hızlı ve çok daha etkili şekilde değişiyor.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da  düzenlenecek İklim Zirvesi için 26 bilim adamı tarafından hazırlanan ve zirveye temel oluşturulacak yeni bir iklim raporuna göre Dünya'nın iklimi bugüne kadar  tahmin edilenden çok daha hızlı ve çok daha etkili şekilde değişiyor.

Alman "Die Welt" gazetesinin internet sayfasında yer alan haberde, BM  İklim Konseyi'nin (IPCC) 2007 yılı raporunu tamamlayıcı nitelikte olan yeni  rapora göre, Grönland ve Antarktika'daki buzullar tahminlerden çok daha hızlı bir  şekilde eriyor ve ortalama sıcaklığın çok kısa bir zaman içinde 7 derece artması  bekleniyor.

Buzulların erime hızının daha önce hazırlanan raporlarda çok büyük ölçüde  yanlış hesaplanmış olduğu, Antarktika'da 2007, 2008 ve 2009 yıllarının yaz  mevsiminde erime hızının, simülasyonlarda hesaplanan ve BM'nin son olarak 2007  yılında hazırladığı Dünya İklim Raporunda belirtilen ortalama hızdan yaklaşık  yüzde 40 daha fazla olduğunun belirlendiği ifade edildi.

Yeni raporu hazırlayan Alman iklim araştırmacılarından Prof. Stefan  Rahmstorf, geçen yüz yıl içinde Dünya'daki deniz seviyesinin 20 santimetre  yükseldiğini, sadece geçen 15 yıl içinde bile yükselişin 5 ya da 6 santimetre  olduğunu belirterek, bu artışın 2100 yılında 1 metreye ulaşması durumunda çok  sayıda adanın ve sahil kentinin sular altında kalabileceği uyarısında bulundu.

Rahmstorf, su seviyesinin 20 santimetre yükselmesi durumunda bile bunun  bir felaket olacağını kaydederken, diğer iklim araştırmacıları da, buzulların  erimesi durumunda artan suyun güneş ışığını daha fazla emeceğine, bunun da  Dünya'daki ısının artmasına yol açacağına dikkat çekti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.