ÇOK KULLANAN BAĞIMLI OLUYOR

ÇOK KULLANAN BAĞIMLI OLUYORCep telefonu kullanımının sigara gibi bağımlılık yaptığını saptayan bilim adamları, bu yüzden bir gencin tedavi gördüğünü açıkladılar.

AVUSTRALYA’da Queensland Üniversitesi’nin araştırmasına göre, cep telefonu kullanımı, abartıldığı takdirde aynen sigara gibi bağımlılık yapıyor. Bilim adamları İskoçya’da, bu yüzden 19 yaşındaki bir gencin tedavi gördüğünü belirttiler. Adı açıklanmayan gencin yılda mesajlaşmak için 10 bin YTL’nin üzerinde para harcadığı ve haftada ortalama 700 mesaj gönderdiği belirtildi.

İnternetten tehlikeli

Araştırma sonuçlarına göre fazla cep telefonu kullananlar, cep telefonlarından ayrıldıklarında korku ve kaygı duygusu, sürekli yorgunluk, hatta panik gibi psikolojik sorunlarla karşılaşıyor. Cep telefonu bağımlılığı internet bağımlılığından bile daha tehlikeli, çünkü bilgisayarın başından kalkma imkanı varken cep telefonları sürekli insanların yanında bulunuyor.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.trPaylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.