Çok mu içe kapanıksınız? Çözümü var

İçe kapanık insanlar nasıl motive edilir?

Personeliniz arasında içe kapanık ya da işlerini son ana bırakan insanlar varsa onları nasıl motive etmek gerekir? Bu özellikteki insanları harekete geçirmek daha farklı bir yaklaşım gerektirir.

Mesleklerinde tecrübeli kişiler LinkedIn Influencers'da bu konudaki önerilerini paylaşıyor.

İLETİŞİM KANALLARINI AÇMAK

Personel gelişim uzmanı Dr Marla Gottschalk (Rand Gottschalk Associates):

İçekapanık insanlar idare edilmesi en zor olanlardır. Çoğu yöneticinin bu sessiz insanlarla ilgili yanlış yargıları kötü idareye neden olabilir.

Gottschalk, “Çoğu insan içe kapanıklığı utangaçlıkla karıştırıyor; içe kapanıklık aslında kişinin uyarım ve bilgiyi işleme sokma şeklini ifade eder” diyor. “İçe kapanık insanların işyerinde daha verimli olması için biraz daha farklı bir ortam gerekir.”

VE YÖNETİCİLERİN ŞUNLARA DİKKAT ETMESİNİ ÖNERİYOR:

Kitle içinde onlardan söz etmeyin. Çoğu içine kapanık insan habersiz bir şekilde dikkatlerin kendilerine yönelmesindense uçurumdan atlamayı tercih eder.

Ödül verecek veya övecekseniz bu planınızdan önceden söz edin onlara. Bu davranışınız hoşlarına gidecek, önceden hazırlanma olanağı bulacaklardır.

Onların söyleyecek sözü olmadığını düşünmeyin. Özellikleri gereği içe kapanık insanların kendi düşüncelerini paylaşma ihtimali daha azdır. Bu nedenle onlarla iletişim kanallarını düzenli olarak açık tutmak daha da önem kazanır.

Onlara e-posta mesajları göndererek projelerinin nasıl gittiğini sorabilir, haftalık bilgilendirme toplantıları yapabilirsiniz. Böylece çalışmalarını gözden geçirebilir ve kendilerine uygun biçimde karşılık verebilirler.

İçe kapanık insanlar yöneticilik yapabilir. Son araştırmalar bu insanların dışa dönüklere oranla farklı fikirlere çok daha açık olduğunu gösteriyor. Bu nedenle verdikleri karar daha fazla bilgiye dayalı olur.

BAŞARIYI DİLLENDİRMEK

İdari müdür Jack Welch (Jack Welch Management Institute):

Liderlerin en önemli görevlerinden biri astlarını motive etmektir. En önemli teşvik aracı ise paradır. Ama bunun dışında yapılacak başka şeyler de vardır:

Birincisi, hakkını vermek. Bir kişi ya da ekip dikkate değer bir başarı kaydettiğinde bunu dillendirmek gerekir. Bu başarıyı herkese duyurun ve ödüllendirin. Ama bu ödül rafta tozlanacak bir plaket yerine para ödülü olmalıdır.

DAILY NEWS


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:31 Temmuz 2017Yayınlanma Tarihi:07 Nisan 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.