Çok sayıda canlının yaşam alanı tehdit altında

Hayvan türlerinin üçte biri ve bitki türlerinin yarısından fazlası 2080 yılına dek yaşam alanlarının yarısını kaybedecek.

Hayvan türlerinin üçte biri ve bitki türlerinin yarısından fazlası 2080 yılına dek yaşam alanlarının yarısını kaybedecek.

canlilarSera gazlarının git gide daha fazla salınması yüzünden, dünyamızın bu yüzyılın sonuna dek endüstri çağı öncesine kıyasla yaklaşık dört derece ısınacağını söylüyor, Doğu Anglia Üniversitesi’nden Rachel Warren. Bu gelişme bitkilerin yüzde elli beşinin ve hayvanların %35’inin yaşam alanını yarı yarıya azaltacak. Bu gelişmeden en fazla etkilenecek olan bölgeler ise Afrika’da Sahra’nın altında kalan bölge, Orta Amerika, Amazonlar ve Avustralya. Üstelik Warren bu senaryonun oldukça iyimser olduğunu söylüyor. Nitekim artan sıcaklıklar dışında fırtına ve sel gibi faktörler dikkate alınmamış bile. Ayrıca çok sayıda türün tehlike altına girmesinin insanlar tarafından da hissedileceğini söylüyor Warren. Sonuçta bazı canlıların suyun ve havanın temizlenmesinde, sellerin etkisini zayıflatmakta önemli rolleri bulunuyor. Ayrıca bazıları da beslenme zincirinin önemli bir parçası. Önemli yaşam alanlarının korunabilmesi için sera gazı salınımının bir önce azaltılması gerekiyor. Sera gazı emisyonu artışı 2030 yılına dek durdurulursa, yaşam alanı kaybı son araştırmada öncelenenden %40 daha az olacak. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Mayıs 2013Yayınlanma Tarihi:28 Mayıs 2013