COVID-19 Antiviral Hapı

İlk oral antiviral COVID tedavisi olabilecek Merck hapı, SARS-CoV-2 koronavirüsünü mutasyona uğramaya zorluyor. Merck geliştirdiği bir antiviral hapın COVID-19'lu insanlar arasında hastaneye yatışları ve ölümleri yarı yarıya azaltabileceğini duyurdu. COVID-19 için ilk oral antiviral tedavi olacak.

Sonuçlar henüz hakem tarafından gözden geçirilmemiştir. Ancak ilaç adayı molnupiravir, düzenleyiciler tarafından yetkilendirilirse, Buna karşılık, şu anda izin verilen diğer ilaçlar damardan veya enjekte edilerek verilmelidir.

Bir hap, hastaları enfeksiyonlarında daha erken tedavi etmeyi çok daha kolay ve daha etkili hale getirebilir. Ayrıca, özellikle düşük ve orta gelirli birçok ülke gibi aşılama oranlarının hala düşük olduğu yerlerde hastanelerin taşmasını da önleyebilir. Molnupiravir, ciddi hastalık riski taşıyan COVID-19 pozitif kişileri içeren bir faz 3 çalışmasında o kadar etkiliydi ki, klinisyenler kaydı erken durdurdu.

Ancak bu klinik deneme başarı öyküsünün pandemiye karşı mücadelede küresel bir oyun değiştiriciye dönüşüp dönüşmeyeceği henüz belli değil. Düşük gelirli ülkeler ilacı karşılayabilseler bile, tedavinin bir fark yaratabileceği, hastalıklarının erken dönemlerinde molnupiravirli hastaları tedavi etmek için tanısal kapasiteye sahip olmayabilirler.

Bu hafta, COVID-19 nedeniyle orta derecede hastalığı olan kişilerde jenerik molnupiravir'i bağımsız olarak test eden iki Hintli ilaç üreticisi, hafif hastalığı olan kişiler için denemelere devam etmeyi planlasalar da, deneysel ilaç için "önemli bir etkinlik" görmedikleri için denemelerine son vermeye çalıştı.

Merck'in bir basın açıklamasında açıklanan ve henüz bilim adamları tarafından incelenmeyen ve onay için düzenleyicilere sunulan bulguları, hafif ila orta şiddette COVID-19 vakaları olan ve hastaneye kaldırılmayan kişilere uygulandı. Merck sözcüsü, Hindistan'daki ılımlı COVID-19 vakalarının Amerika Birleşik Devletleri'ndekinden daha şiddetli olarak tanımlandığını ve hastaneye yatmayı gerektirdiğini belirtti.

COVID-19'a karşı sunulan diğer tedaviler, Gilead Science'ın antiviral remdesiviri ve biyoteknoloji firması Regeneron'dan bir monoklonal antikor kokteyli, damardan veya enjeksiyon yoluyla uygulanmalıdır. Bu, insanların hastaneye gidecek kadar hasta olmadan önce terapilere erişmelerini zorlaştırıyor. Ve remdesivir, yalnızca halihazırda COVID-19 ile hastaneye kaldırılanlar için onaylanmıştır.

Merck'in yeni bir ilacı, bugün yayınlanan büyük bir araştırmanın ara sonuçlarına göre, COVID-19 hastalıklarının erken safhalarında ilacı alan kişilerde hastaneye yatış ve ölüm riskini önemli ölçüde azaltıyor. Bu koronavirüse karşı etkili olduğu bulunan ilk oral antiviraldir.

Beş gün boyunca günde iki kez dört hap olan molnupiravir adı verilen bu ilacı alan kişiler, semptomları gösterdikten sonraki beş gün içinde, plasebo alanlara göre hastaneye kaldırılma olasılığının yaklaşık yarısı kadardı. Ayrıca, tedaviden sonraki bir ay içinde plasebo grubunda sekiz ölüm rapor edildi ve ilacı alanlara hiç ölüm bildirilmedi.

"İnsanların evde kolayca alabilecekleri bir hapa sahip olmak müthiş olurdu. Connecticut, New Haven'daki Yale Medicine'de bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan ve araştırmaya dahil olmayan Albert Shaw, bu bir ilaç deposunda mevcut olsaydı, daha fazla insan onu alabilirdi ”diyor. Remdesivir ve monoklonal antikorlar da dahil olmak üzere günümüzde mevcut olan tüm antiviral ilaçlar, tıbbi bir ortamda IV yoluyla uygulanmalıdır. Monoklonal antikorlar COVID-19'a karşı çok daha etkilidir ve hastaneye yatış ve ölüm riskini yüzde 85'e kadar azaltır, ancak bu tedavi molnupiravire göre neredeyse üç kat daha maliyetlidir.

COVID-19 Antiviral Hapı nasıl çalışır?

Herpes ve grip de dahil olmak üzere birçok virüse karşı antiviral ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar, virüslerin onları hasta etmek için bir kişinin hücrelerinde çoğalmaları gerektiği gerçeğinden yararlanır. Antiviraller, hastalığın ilerlememesi için replikasyon sürecini durdurur.

Merck ilacı, çoğaldıkça virüsün genomuna RNA benzeri yapı taşları sokarak çalışır, bu da çok sayıda mutasyon yaratır, replikasyonu bozar ve virüsü öldürür.

New York'taki Mount Sinai Downtown'da epidemiyolog ve enfeksiyon önleme ve kontrol müdürü Waleed Javaid, virüsün çoğalmasını önlemek önemlidir, çünkü ne kadar çok çoğalır, hücreden hücreyi yok ederse, bir kişi genellikle daha hasta olur, diyor. çalışmada. Ek olarak, vücutta yeterince virüs olduğunda, bağışıklık sistemi aşırı hızlanabilir. “Belli bir noktada vücut, daha önce hiç görmediği bir virüsü algılar ve küçük bir hedefe gelen bir tank gibi her şeyi ona karşı atar.” diyor. Bu, vücudun virüsü ortadan kaldırmasına yardımcı olur, ancak sonrasında vücutta bazen ölümcül ikincil hasara neden olabilir.

Merck, dünyanın çeşitli yerlerinde yürütülen araştırmaların, sonuçların çok umut verici olması nedeniyle erken durdurulduğunu söylüyor. İlaç, Delta ve Mu gibi varyantlara karşı bile etkiliydi. 775 kişide yapılan bu ara analize dayanarak şirket, ilacın kullanıma sunulabilmesi umuduyla ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne ve diğer ülkelerdeki düzenleyici kurumlara Acil Kullanım İzni (EUA) başvurusunda bulunmayı planlıyor. Merck, bunun ne zaman olacağı belli değil, ancak ABD hükümetinin zaten her biri 700 dolardan 1,7 milyon tedavi kursu satın almayı kabul ettiğini belirtiyor.

COVID-19 Antiviral Hapı Kim ilacı alabilir?

Ayrıca, nihayetinde ilacı almaya kimin yetkili olacağı da bilinmiyor. Kar amacı gütmeyen bir birincil ve acil bakım sağlayıcısı olan Carbon Health'in ulusal klinik araştırma direktörü Aaron Weinberg, çalışmanın yalnızca hasta ve aşılanmamış ve ciddi bir COVID-19 vakası geliştirmek için en az bir risk faktörüne sahip olan kişileri içerdiğini söylüyor. ve çalışmanın baş araştırmacısı. Bu, diğerlerinin yanı sıra 60 yaşından büyük, obez, başka bir durumdan bağışıklığı baskılanmış veya altta yatan kalp veya akciğer hastalığı olan kişileri içerir.

Bu ilaç umut verici görünse de bir tedavidir ancak aşı gibi koruyucu değildir. Shaw, ilacın aşılanmamış kişilerin aşı olma ihtiyacını ortadan kaldırmadığını söylüyor. Hapları alan bazı insanlar hala hastaneye kaldırılacak kadar hastalandı. Ve bu çalışmadaki yan etkiler hafif olsa da (genellikle gastrointestinal sorunlar), diyor Weinberg ve tedavi ve plasebo gruplarında karşılaştırılabilir oranlarda - ilaç daha geniş bir şekilde verildiğinde güvenlik sorunları ortaya çıkabilir, diyor Shaw. Bu arada, yüz milyonlarca insan aşıları önemli bir sonuç olmadan aldı.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Ekim 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.