Cumhurbaşkanı Gül rektörlerle buluştu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ankara’da rektörlerle buluştu. Rektörler arasında Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da vardı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ankara’da rektörlerle buluştu. Rektörler arasında Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da vardı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde YÖK Başkanı ve üyeleri ile üniversite rektörlerinin katıldığı öğle yemeğinde bir araya geldi. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın da aralarında bulunduğu programda Gül, büyük bir sınavla karşı karşıya olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara’da rektörlerle bir araya geldi. Çankaya köşkünde gerçekleştirilen öğle yemeğine YÖK Başkanı ve üyelerinin yanı sıra Türkiye’de eğitim ve öğretimde bulunan Devlet ve Vakıf üniversitelerinin rektörleri katıldı. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın da katıldığı yemekte Gül, rektörlere büyük bir sınavla karşı karşıya oldukları uyarısında bulunarak, ''Bu kadar üniversite var. Sizler üniversitelerinizin rektörlerisiniz. Bu üniversiteler acaba nasıl üniversiteler olacaklar? Hangi seviyede, hangi kalitede üniversite olacak? Şimdi hepimizin karşı karşıya kaldığı sınav budur'' dedi. Eğitime Cumhurbaşkanı olarak çok önem verdiğini söyleyen Gül, ''Üniversiteler söz konusu olunca cumhurbaşkanı olarak tabi ki ayrı bir sorumluluğum da var. Dolayısıyla üniversiteleri, üniversitelerin başarılarını daha yakından takip ediyorum. Takip etmeye çalışıyorum. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, fiziki anlamda Türkiye'de üniversiteler oldukça ileri bir noktaya geldi. Hatta hatırladığım kadarı ile 2007 yılındaki Türkiye Yüksek Öğretim Stratejisini YÖK o zaman hazırladığında 2015 yılında Türkiye'nin ulaşması gereken hedefe Türkiye 2010 yıllarında ulaştı'' diye konuştu. Rektörlerin bunun en güzel ispatı olduğunu ifade eden Gül, sözlerine şöyle devam etti: ''Üniversitesi olmayan şehrimiz kalmadı. Büyükşehirlerdeki üniversite sayılarını bilmiyoruz, neredeyse. Bu kadar çoğaldı. Devlet üniversitelerinin yanında vakıf üniversiteleri de kendilerini gayet ispat ettiler. Ve bilim, eğitim dünyasına çok büyük katkı sağlamaya başladılar.''   AA / Şaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Nisan 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.