ÇÜRÜK DİŞ KALBE ZARARLI

ÇÜRÜK DİŞ KALBE ZARARLIDHA

Kalp hastalıklarının bazılarının çürük dişten kaynaklandığını biliyor musunuz?

Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı Umut Kural, kalp hastalıklarının 7'de 1'inin diş kaynaklı olduğunu söyledi. Başkan Umut Kural, “Türkiye toplumunun yüzde 99'unun acil diş tedavisine ihtiyacı var” diye konuştu.

Umut Kural, 22- 27 Kasım tarihleri arasındaki Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeniyle bir dizi etkinlik düzenleyeceklerini söyledi. Türkiye'de ağız ve diş sağlığına yeterince önem verilmediğini, bunda sağlık politikasının etkisinin büyük olduğunu ifade eden Kural, “Türkiye'de, istisnalar dışında 70 milyon insanın ağız ve diş sağlığı problemi var. Sürekli diş hekimine giden, 6 ayda bir diş hekimine giden yok. Türkiye toplumunun yüzde 99’nun acil diş tedavisine ihtiyacı var” diye konuştu.

Diş Hekimleri Odası Başkanı Umut Kural, diş hastalıklarında her yaş grubunun riskli olduğunu, ancak bazı yaş ve hastalık gruplarında riskin biraz daha fazla olduğunu kaydetti. Kural, “Gebelikte ağız diş sağlığı hormonal olarak bozuluyor. Bu bağlamda gebeler, çocuklar, yaşlılar ve sistematik hastalığı olanlarla, romatizma ve kalp hastalığı olanlarda, diş hastalığı daha tehlikelidir. Ağız ve diş bölgesinde oluşacak bir mikrop veya orada alevlenecek mikroplu bir iltihap daha ciddi problemler doğurabilir. Bu gruptakilerin dişine daha fazla özen göstermesi lazım. Kalp hastalıklarının 7'de 1'i diş kaynaklıdır. Hastaneye gittiğinde hastalığın köküne kadar inilemiyor. Köküne kadar inildiğinde bunun kaynağının diş olduğu ortaya çıkacaktır. Bu bilimsel rakamdır. Kalp hastalıklarının 7'de 1'i diş orijinlidir. Hastaları hekime gitmeye alıştırmalıyız” diye konuştu.

Oda Başkanı Kural, diş bakımı konusunda yabancı yapım diziler ile yerli yapım dizilerin verdikleri mesajın birbirinden çok farklı olduğunu söyledi. Yabancı dizilerde diş bakımının önemini anlatıldığını ancak yerli dizilerde bu konuya değinilmediğini hatırlatan Kural, “Gelişmiş ülkelerin hayat tarzında akşam diş fırçalama alışkanlığı vardır. Bu alışkanlığı biz de kazanmalıyız. Bu alışkanlığı kazandığımız zaman diş hastalıklarını yüzde yüz engelleyebiliriz. Kimse irsi olarak dişini kaybetmez, bakımsızlıktan kaybeder. Diş hastalıkların yüzde 100'ü de önlenebilir hastalıktır” dedi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.