ÇÜRÜKLERE DİKKAT


Anneyizbiz

Sağlıklız dişler, birçok ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bu yüzden uzmanlar aileleri uyarıyor! 

 

 
Çocukluk döneminde süt dişlerinde oluşan çürükler ileride diş çarpıklığı, çene gelişimindeki bozukluk ve zamanla romatizmadan kalp hastalıklarına kadar ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bu yüzden uzmanlar aileleri uyarıyor!

Çocukların diş sağlığı konusunda ailelere büyük iş düşüyor. Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamak ve çocukların düzgün konuşmasına yardımcı olmaktır. Çocuklarda süt dişlerinin sadece geçici dişlerden ibaret olmadığını ve süt dişlerinin kapladıkları alanın kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve ona rehberlik yapmakta olduğunun altı çiziliyor. Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerir ve bu nedenle çürümeye daha yatkın olurlar.

Çocuklar da diş çürükleri hemen fark edilemez, ancak ağrılar başlayınca anlaşılır. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu ve çirkin bir görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen diş bozuklukları ileride diş çarpıklığı, çene gelişimindeki bozukluk ve romatizma ve kalp hastalıklarına kadar bir sürü hastalığa neden olabilir. Bu yüzden ailelere büyük iş düşer. Çocuklarının diş fırçası kullanımına arka dişlerin tamamı çıktıktan sonra yani ortalama 2.5, 3 yaşında başlamalarına yardımcı olmalılar. Unutmamak gerekir ki sabah kahvaltısı ve gece yatmadan önce çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak ileride yakalanabilecek kötü hastalıklara karşı korunmalarında etkili rol oynar.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.