D VİTAMİNİ MS TEN KORUYABİLİR

REUTERS

Oxford Üniversitesinde Klinik Nöroloji bölümünde görevli profesör George  Ebers, İngiliz Times gazetesine yaptığı açıklamada, hastalığın kökenleriyle hem  genler hem de çevrenin doğrudan bağlantısı olduğu yönünde sağlam kanıt  bulunduğunu savunarak, yaptığı araştırmada, hamilelik sırasında ve çocuklukta D  vitamini eksikliğinin, kişinin küçük yaşta bu hastalığa yakalanma olasılığını  artırabileceğini gösterdiğini söyledi.

Ebers, D vitamini eksikliğiyle bağlantılı, genetik açıdan MS hastalığına  savunmasız olma ihtimalinin nesilden nesile aktarılabileceğini belirterek, bu  olasılığın, hamile kadın ve küçük çocuklara, D vitamini verilmesiyle önemli  ölçüde azaltılabileceğini kaydetti.

George Ebers ve ekibinin araştırmasında, vücudun güneş ışığı alarak  ürettiği D vitamininin, MS'ye yakalanma olasılığını üç katı artırdığı tespit  edilen, belirli bir genetik varyantı etkilediğini gösterdi. Ayrıca D vitamini  eksikliğinin bu varyantı değiştirerek, bağışıklık sisteminin normal işleyişini  engellediği belirtildi.

Haberde, 100 bin kişide MS hastası olanların sayısının bazı ülkelere göre  şöyle sıralandığı kaydedildi:

Kanada'da 240, İskoçya'da 150 ila 200, Norveç'te 110, İngiltere ve  Galler'de 90 ila 110, Avustralya'da 78, İspanya'da 59 ve Brezilya'da 18.

Merkezi sinir sistemini etkileyen MS hastalığı, beynin görme, konuşma,  yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozuyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.