DADIYLA BÜYÜYEN ALDATIYOR

Sabah Gazatesi

Dadıların elinde büyüyen çocuklar, zihinlerinde oluşan 'öteki kadın' kavramı yüzünden, sadakatsiz oluyor.

 
İngiliz doktor Friedman: Dadıların elinde büyüyen çocuklar, zihinlerinde oluşan 'öteki kadın' kavramı yüzünden, sadakatsiz oluyor. Üstelik bu eğilim, kız çocuklar için de geçerli.

İngiltere'de bir psikiyatrist, dadıların büyüttüğü çocukların ileride "sadakatsiz" olduğunu ileri sürünce ortalık karıştı. Dr. Dennis Friedman, bu çarpıcı iddiaya "The Unsolicited Gift: Why we do the things we do" (İstenmemiş Armağan: Neden yaptığımız şeyleri yaparız) adlı kitabında yer verdi. Annelerinin, bakımını dadılara bıraktığı erkek çocukların ilerde çapkınlığa ve eşlerini aldatmaya yönelmesinin altında yatan sebebin, erkek çocukta "öteki kadın" kavramının ortaya çıkması olduğunu ileri süren Friedman, annelerin çocukları bir yaşına gelen kadar çalışmaması gerektiğinin altını çizdi.

ANNE FİGÜRÜ EKSİKLİĞİ...

Dr. Friedman dadının gelmesiyle erkek çocukta, doğal annesi olarak bildiği kadınla ona bakan kadının meydana getirdiği bir bilinç bölünmesi oluştuğunu ileri sürdü. Bu "çift kadınlı" hayatla kadınlara bakışı şekillenen erkek çocuğun, ilerde aile kurduğunda ihtiyaçlarının tam olarak karşılanmadığını düşünerek kaçamaklara yöneldiği iddia edildi. Dennis Friedman dadıların kız çocukları da etkilediğini, anne figürünün olmayışının kızlarda ihtiyaç boşluğu yarattığını ve kızların da ileriki hayatında bu boşluğu doldurmak için arayışlara girebileceğini öne sürdü.

İSTATİSTİK YOK, ELEŞTİRİSİ

Ancak kitap ciddi eleştirilerle de karşılaştı. Dr. Friedman'ın istatistiki veriler sunmadığına dikkat çeken ABD'nin Richard Stockton Üniversitesi psikoloji bölümünden Dr. Jean Mercer, "Bebekler babalarıyla, büyükanne ve büyükbabaları, dadıları ve yaşça büyük kardeşleriyle de etkileşime girer" diyerek bebeklerin yalnızca anneleriyle bağ kurmadığına işaret etti. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin babası Pal Sarkozy "Doludizgin Yaşam" adlı otobiyografisinde ilk cinsel deneyimini 11 yaşındayken dadısıyla yaşadığını yazmıştı. Eşi Andree'yi aldattığını söyleyen Pal Sarkozy, kitabında pek çok kaçamağını da anlatmıştı.

İKİ AYRI KADIN İKİLEM YARATIR

Şenay Yılmaz (Çocuk Gelişim Uzmanı):
Sarılma, annenin kokusunu alma, emme tam olmazsa ileride sorunlar olduğu kanıtlanmıştır. Bu sorunlardan biri aldatma da olabilir. Çünkü bir bakıcı var, bir de anne var, akşam işten gelip çocuğuyla oynuyor. Yani iki kadın var. Algısı yüksek bir erkek çocuğu kadın konusunda ikilem yaşayabilir. Annesi ile duygusal bağ kuramayan kız çocuklarında ileride alkol hatta madde kullanımı görülebilir.

0-2 yaş aralığı en önemlisi...
Ferahim Yeşilyurt (Psikolog):
Sıfır-iki yaş çocuğun duygusal gelişimi için oldukça önemli bir dönem. Sağlıklı büyüyebilmesi için temel bakımı verecek kişi anne olmalı. Eğer anne bunu karşılayamazsa, çocuk kendisine ve çevresine karşı güvensiz büyüyor. Yetişkinlikte, çocuklukta yaşadıkları sorun olarak karşısına çıkıyor ve aldatmaya eğilim görülebiliyor. Kız çocukları da kendine güven oluşmadıysa, stresle baş etme konusunda iyi yetiştirilmediyse bağımlı olabilir.

3 yaşına kadar anne büyütmeli
Prof. Dr. Nevzat Tarhan (Psikiyatrist):
İdeali üç yaşına kadar anne ya da anne yerine geçebilecek bir kişinin olmasıdır. Anne çalışmak zorundaysa devamlı aynı kişi çocuğa bakmalı. Sık sık dadı değiştirmek yüzünden erkek çocuk kendisini güvende hissedemez, ileride sevgi yatırımı yaparken çoklu partner değişimine yönelir. Kız çocuğu annesi ile güven dolu bir ilişki kuramazsa bu duygusal ihmali, ileride bağımlılık ile gidermeye çalışır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.