Daha iyi uyumanın sırları

Daha iyi bir uyku için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız veya düzensiz uykunuzdan şikayetçiyseniz, ,işte daha iyi uyumanın sırları...

Daha iyi bir uyku için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız veya düzensiz uykunuzdan şikayetçiyseniz, ,işte daha iyi uyumanın sırları...

uykuoneriDaha iyi bir uyku için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız veya düzensiz uykunuzdan şikayetçiyseniz, Arizana 'da ki Mayo Clinic 'te Uyku Bozuklukları Merkezi yöneticisi Bernie Miller 'in herkese daha iyi bir uyku için verdiği 6 önemli ipucunu inceleyebilir veya Lifehacker adlı kılavuz sitesinden Tessa Miller 'ın yerleşmiş kötü alışkanlıklarımızı değiştirmek için verdiği hileleri değerlendirebilirsiniz.

UYKU SORUNLARINIZI BÖYLE ÇÖZÜN...

İPUÇLARI (BERNİE MİLLER) HİLELER (TESSA MİLLER) Yatak Odanızı Mezara Çevirin; Yattığınız yer serin, karanlık ve sessiz olmalı. Özellikle de bilgisayar ekranlarından kaçının çünkü mavi tayflı ışık melatonin üretimini sınırlıyor. F.Lux Programını İndirin; Program ekranların geceleyin daha az mavi görünmesini sağlıyor. Ayrıca perdelerin arkasına kalın kumaş dikerek ya da zımbalayarak dışarıdan gelen ışığı engelleyebilirsiniz.

SAATE BAKIN

Yatış ve kalkış saatiniz belirli olsun. Sabaha kadar "Alarmı ertele" düğmesine basıp durmayın. Hafta sonları bile düzgün bir plana bağlı kalmak doğal sirkadyen ritmizi pekiştirir. Betterme iPhone Uygulamasını Kullanın; Program telefonun alarmını her erteleyişinizde bunu Facebook sayfanızdan ilan ediyor. Ele güne karşı rezil olmamak için erken kalkıyorsunuz.

EGZERSİZLERİ ERKENE ALIN

Spor çalışmalarınızı yatmadan en az dört ila altı saat önce yapın ki artan vücut sıcaklığınız sizi uyanık tutmasın. Yürüyen Çalışma Masası; Çalışma yüzeylerinizi yükseltip altına bir koşu bandı koyun. Hızını saatte 1,5 km civarında ayarlarsanız gündüzleri kesintisiz egzersiz yapabilirsiniz.

ŞEKERLEMEYİ KISITLAYIN Uyumanız şartsa öğle ile akşam üzere 16 arasında ve yarım saatle kısıtlayın ki doğal uyku döngünüz zarar görmesin. Stratejik Uyuklama; Psikolog Sara Mednick 'in çevrimiçi şekerleme çarkını kullanarak en ideal zamanı belirleyin. (REM ile derin uyku orantılıysa ikisinin de yararı artıyor)

KAFEİNE DİKKAT Öğleden sonra çay, kahve ya da kafein içeren herhangi bir şey tüketmeyin. Kafeinin yarılanma ömrü beş saat civarı ve vücudunuzda 14 saat kalabiliyor. Mavi Işığı Kullanın; Kahve molası yerine maviye çalan ışık kullanın. Araştırmacılar mavi aydınlatmanın dikkati ve duyarlılığı kafeinden daha çok attırdığını buldu. TELEVİZYONU KAPATIN Televizyon açıkken karşısında uyumayın. Ekranın yaydığı yapay ışık vücudunuzun saatinin şaşmasına yol açıyor.  E-Kitap Okuyucu Kullanın; Kindle gibi ışık yaymayan bir e-kitap okuyucu kullanın ya da gerçek bir kitap okuyun. TV izliyorsanız, yatmadan önce otomatik kapanacak biçimde programlayın. YAZARKAFE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:02 Ocak 2015Yayınlanma Tarihi:04 Ocak 2015