DAMGALANMAKTAN KORKUYORLAR

DHA

Uzmanlar açıkladı: Ruh hastaları damgalanmaktan korktuğu için tedavi olmuyor.

Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Kayseri Sağlık Müdürü Dr.  Kadir Çetinkara, ruhsal bozukluğu olan kişilerin yarısının tedavi hizmeti alamadığını söyledi.

Çetinkara, "Ruhsal hastalıklar, tedavi edilebilen rahatsızlıklardır. Ancak, ruhsal bozukluğu olan kişiler, toplumda damgalanma korkusu nedeniyle tedavi olmuyor" dedi.

Ruhsal hastalıklara karşı halkın bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu belirten Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, "Kişinin ruh sağlığı bozulmadan koruyucu ve önleyici desteklerin verilmesi çok önemlidir. Ruh sağlığı bozuklukları insanın işlevselliğini, yaratıcılığını, mutluluğunu ve yaşam doyumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Ekonomiler de ruhsal sorunlardan dolayı kayıplara uğramaktadır"  diye konuştu.

Dr. Çetinkara, günümüzde ruh sağlığı alanında etkin tedavi yöntemlerinin geliştirildiğini ve birçok hastanın tedavi edilebildiğini belirterek, "Ancak,  ruhsal bozukluğu olan kişilerin yaklaşık yarısı tedavi hizmeti almamaktadır. 
Bunun temel nedeni ise toplumda ruhsal bozukluğu olan kişilerin damgalanma korkusu yaşamasıdır. Ruh sağlığı bozuk olan kişilere sahip çıkılması ve tedavisi konusunda tüm kurum ve kuruluşlara büyük sorumluluklar düşmektedir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.