Dansla yeni başlangıç yapan sorunlu gençler

Gergin Trey çıplak ayaklarını dans pistine vuruyor, mavi tulumunun fermuarını sesli biçimde çekiştiriyor ve durmadan konuşuyordu.

Gergin Trey çıplak ayaklarını dans pistine vuruyor, mavi tulumunun fermuarını sesli biçimde çekiştiriyor ve durmadan konuşuyordu.

dansKoreograf Helen Linsell, "Trey, lütfen" diye seslendi. Öğle saatleriydi ve Leeds'teki Riley Tiyatrosu'nun sahnesine çıkmalarına yedi saat vardı. 18 Haziran'da provalara başlayan 24 gençten 18'i Ağustos'a kadar dayanabilmişti. Dans stüdyosundaki hava gergindi. Bir gün önce Trey dahil dört dansçı gelmemişti. 17 yaşındaki uzun ve sıska Trey geç kalıp 11'de gelirken, ayak bileklerinin birinde elektronik pranga diğerinde "Anne" yazılı dövme bulunan Shannon öfkelendi. Roller dağıtıldı. Gözyaşları ve hakaretler arasında az kalsın kavga çıkıyordu. Burası sıradan bir dans topluluğu değil. Dance United akademisindeki gençlerin geçmişinde bale yerine bolca sorun var. Okulu bırakan ve küçük suçlar işleyen bu gençler, bir sosyal hizmetler görevlisinin ifadesiyle "dansa mahkûm". Buraya gönderilen gençler, oldukça disiplinli bir temel eğitim programı kapsamında profesyonel eğitmenlerle altı hafta boyunca, günde altışar saat çalışıyor. Oturduğu toplu konutlarda cinsel taciz tehlikesi yaşayan 14 yaşındaki bir kız, sesi henüz yeni çatladığı halde kız arkadaşını hamile bırakıp kürtaj yaptıran bir oğlan ve Trey'in kız arkadaşı Ellie de bu gençler arasında. Grubun belki de en yetenekli üyesi olan uzun boylu ve neşeli Ellie, birkaç hafta önce annesi tarafından evden kovulmuş. Leeds projesinin yöneticisi Duncan Bedson, "Onların hayatında temiz bir sayfa açmak, felsefemiz açısından çok önemli. Önyargılı olamayız. Altı hafta boyunca sadece dansçı oluyorlar" diyor. Birçoğu eğitimi tamamlayamıyor. Bu yılın üçüncü haftasında sinirlenip duvarı yumruklayarak elini yaralayan Georgia, kursu yarıda bırakmış. Stüdyodaki ilk gününde "bir kereliğine mutlu olacağı için" heyecanlandığını söyleyen Billie-Jo da ayrılmış. Leeds, Bradford, Wessex ve Londra'daki 36 Dance United akademisinin son yedi yıldaki tecrübeleri, eğitimi tamamlayanların okula geri dönme ve iş bulma şansının arttığını gösteriyor. Gençlerin ortalama yüzde 70'i sahneye çıkabiliyor. Yüzde 80'i okula veya işe geri dönüyor. Dörtte üçü suç işlemiyor veya yeniden suça bulaşmıyor. Hatta yüzde 10'u profesyonel dansa yöneliyor. Gençlerin sergilediği "Yeniden Yazılan Sayfalar" adlı dans gösterisinin konusu, önyargıları kırmak ve hayatı değiştirmek. Gençlerin çok azına çocukken ebeveynleri tarafından kitap okunmuş. Kendileri de SMS'ler ve Facebook mesajları dışında bir şey okumamış. 1 Ağustos'ta Riley Tiyatrosu'ndaki ışıklar sönüp seyirciler sustuğunda, 18 genç dansçı sahneye çıktı. Trey kartal gibi uçarken, Shannon havada asılı kaldı. Sonra hareketli gitar müziğinin yerini kalp atışlarının sesi alınca, Shannon etrafında döndü ve bir kitabın iki sayfasını kopardı. Ardından seyircilere dönerek, gururlu ela gözlerini kaçırmadan onlara baktı. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Eylül 2013Yayınlanma Tarihi:04 Eylül 2013