DEĞİŞİMLER ETKİLİYOR

REUTERS

Nature Genetics dergisinde yayımlanan araştırmada genlerdeki değişimlerin günde içilen sigara sayısını artırdığı açıklandı.


"Nature Genetics" dergisinde yayımlanan üç araştırma, genlerdeki değişimlerin sigara içme ve özellikle de günde içilen sigara sayısı üzerinde etkili olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılardan Kari Stefansson ve ekibi, 8 ve 19. kromozomlarda DNA harfindeki küçük değişimlerin günde içilen sigara sayısını artırdığını gördü.

Bu 2 küçük değişimin sık olduğunu belirten araştırmacılar, her kopyadaki değişimin günde yarım sigara fazla içilmesiyle ve akciğer kanserine yakalanma riskinin yaklaşık yüzde 10 artmasıyla bağlantılı olduğunu vurguladı.

Daha önce yapılan araştırmalar, 15. kromozom üzerinde bulunan genlerdeki bazı değişimlerin akciğer kanserine yakalanma riskiyle bağlantılı olduğunu ortaya koymuştu.

ABD'deki Kuzey Carolina ve İngiltere'deki Oxford üniversitelerinde yapılan farklı iki araştırma da özellikle 15. kromozom üzerinde olmak üzere genlerdeki değişimlerin içilen sigara sayısıyla bağlantılı olduğunu gösterdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.