DELİRYUM HASTALARI TEDAVİ EDİLİR Mİ?

NP Geup

Çocuk yaşta ve ileri yaşlarda görülebilen bilinçte bulanıklık, odaklanamama, garip hayaller görme, eşyalarda şekil ya da yer değiştirme gibi durumların yaşandığı deliryum hastalığının belirtilerini ve tedavisini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Neden büyük ameliyatlar sonrası ya da uzun süre yoğun bakımda yatmayı gerektiren tıbbi durumlarda ortaya çıkar? Önceden psikiyatrik hiçbir sorunu olmayan kişilerde de gözlenmesinin anlamı nedir? Tıbbi müdahaleye bağlı beyinde meydana gelen geçici metabolik değişikliklerle bağlantısı nedir gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Hasta yakınları için korkutucu ve üzücü bu tabloda neler yapılmalıdır? Diğer hastalıklarla kolay ayırt edilir mi?  Dikkati bir şeye odaklama, sürdürme ve başka bir şeye kaydırma yeteneğinde azalma nasıl önlenir? Bilişsel işlevlerde hangi bozukluklar görülür? Bulunduğu mekanı karıştırma, unutkanlık, konuşmada bozulma, el becerilerinde bozulma hangi süreçte ortaya çıkar? Neden etrafta olup biteni takip etme güçlüğü yaşar?  Var olan bir şeyi yanlış görme, işitme, hissetme gibi halüsinasyonlar nasıl ortaya çıkar? Gerçeği yanlış yorumlamalara nasıl mani olunabilir? Ne gibi duygusal bozukluk ve veya duygusal oynaklıklar görülür, kaygı veya korku nasıl gelişir? Mutsuzluk ve donukluk neden belirgindir gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan ve NPETİLER Polikliniği'nden Dr. Barış Özlem Mestcioğlu olacaklar.

Sinirlilik veya gerginlik, uygunsuz aşırı neşe, davranış bozuklukları, huzursuzluk, aşırı hareketlilik, ve etrafa zarar verici davranışlar, hareketlerde aşırı yavaşlama, uyku döngüsünde bozulma gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığınca yapılan Türkiye'de uzmanlık gerektiren mesleklerde kadın oranlarını gösteren araştırma sonuçlarını İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.