DEMANS DEĞİLİM AMA UNUTKANIM

NP Grup

Demans dışı unutkanlık yaşanan durumların neler olduğunu, hangi psikiyatrik hastalıklarla görüldüğü, ne şekilde ortaya çıkıp nasıl ilerlediğini ve tedavi yollarını uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

 
Demans nedir? Demans dışı unutkanlık nasıl oluşur? Demans dışı unutkanlık görülen durumlar nelerdir? Ruh sağlığı ve hastalıkları içinde hangi hastalıklarda demas dışı unutkanlık tariflemeleri yapılır? Demas dışı unutkanlıklarda stres nasıl bir faktördür? Depresyonda ne ölçüde unutkanlıklar görülür gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Unutkanlık masum mudur? Hangi tip unutkanlıklar ciddiye alınmalıdır? Unutkanlık hangi hastalıkların ya da durumların öncü işaretleri sayılmalıdır? Kaygı hastalıklarında unutkanlık görülür mü? Yoğun baskı yaşanan durumlarda unutkanlık ortaya çıkar mı? Demans dışı unutkanlıkların ayrıştırılması nasıl mümkün olmaktadır gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan ve Dr. Barış Önen Ünsalver olacaklar.

Demans dışı görülen unutkanlıklarda kişi ne gibi risklerle karşı karşıyadır? Demans dışı unutkanlıklar nasıl tedavi edilir? Tedavi başarısı nedir? Tedavisinde farmakoterapi dışında neler önerilir? gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; İstanbul Zeytinburnu'nda ilköğretim ve lise öğrencilerine yönelik İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı narkotik polisleri, Zeytinburnu Belediyesi ve Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de desteği ile ilçede madde bağımlılığını önlemeye yönelik yapılan araştırmanın ürküten sonuçlarını İyi Bak Kendine'de yorumlayacak. Bu araştırmada öğrencilerin sigara kullanım oranı yüzde 87, alkol yüzde 72, uyuşturucu hap yüzde 28, esrar kullanım oranı ise yüzde 32 çıktı. Prof. Tarhan bu tabloda aile, okul ve toplumsal sorumluluk taşıyan kişilerin olaya nasıl yaklaşmaları gerektiğini değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.