Demanslı hastanız idrar mı kaçırıyor

Demans, ilerleyici bir süreç olmakla birlikte hem hasta hem de bakan kişileri başa çıkılması güç süreçler yaşatabiliyor. Demanslı hastanız idrar mı kaçırıyor? İşte uzman önerileri.

Demans, ilerleyici bir süreç olmakla birlikte hem hasta hem de bakan kişileri başa çıkılması güç süreçler yaşatabiliyor. Demanslı hastanız idrar mı kaçırıyor? İşte uzman önerileri.

Hasta yakınlarına büyük sorumluluk yükleyen bu rahatsızlık yaşlının belli aktivitelerinde bakıma yönelik güçlükleri de beraberinde getirebiliyor. Bu durum ise kişileri zamanla çaresiz bırakabiliyor. Mesela ilerleyen dönemlerde baş gösteren idrar kaçırma. Prof. Dr. Gülten Kaptan bu durumla nasıl başa çıkılabileceğinin püf noktalarını anlattı.

DEMANS HAKKINDA HER ŞEY

Demans hastalarında zamanla başa çıkılması güç süreçlerin yaşanabileceğine vurgu yapan Üsküdar Üniversitesi Sosyal Hizmetler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan, hastalığın hasta yakınlarına büyük sorumluluklar yükleyebileceğini kaydetti. Hastalıkla birlikte bir süre sonra yaşlının belli aktivitelerinde bakıma yönelik güçlükler ortaya çıkabileceğini belirten Kaptan, bakan kişiyi bu durumun çaresizliğe sürükleyebileceğini kaydetti. İdrar kaçırmanın kişiyi zorlu sürece götüren tablolardan biri olduğunu vurgulayan Kaptan, bu durumda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini ilişkin önemli bilgiler verdi. Konuya ilişkin Prof. Dr. Gülten Kaptan şu hatırlatmalarda bulundu. - Hastanıza gün boyunca 3 saate yakın aralıklarla tuvalete gitmesini hatırlatabilirsiniz, yatmadan önce hastanın sıvı alımını kısıtlamak da önemli bir önlemdir. - Hastanızda idrara sıkışmayı gösteren davranışlar gördüğünüzde, idrara çıkma ihtiyacı olup olmadığını sormanız, idrar kaçırmasını engelleyecektir. - Tuvaletin kapısına büyük harflerle, TUVALET yazısını yazabilirsiniz, bu hastanın daha kolay bulmasını kolaylaştırır. - İdrarını kaçırmak sizin olduğu kadar hasta için de üzüntü veren bir durumdur. Ancak sabrınızı muhafaza ederek, hastanıza bunun bir kaza olduğunu söylemelisiniz. Bu hastanın rahatlamasını ve daha dikkatli olmasını sağlayabilir. - Bu durum hastanın tuvalete oturma sırasında yaşadığı fermuar açma vb. nedenlerden kaynaklanan gecikmenin sonucu da olabilir, bunu tespit edebilmek inkontinanstan kaynaklanan bir idrar kaçırma olup olmadığını anlamada yardımcı olacaktır. - İnkontinans olduğunda hastanızın, mümkün olan en kısa sürede, temizlenerek kurulanması, olası deri problemlerini, yaraları ve irrite edici kokuyu engelleyecektir. - Konu ile ilgili, baş edemeyeceğiniz durumda hissederseniz doktorunuza başvurmalısınız. Şaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.