Dengeli ve doğru beslenme Alzheimer’da etkili olabilir

Günümüzde en korkulan hastalıkların başında gelen Alzheimer’ın hızının yavaşlatılmasında Akdeniz diyetinin etkili olabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar, fındık, badem, ceviz, kabak çekirdeği, sivri biber, nane, yumurta sarısı, karaciğer, süt, ıspanak, havuç, yeşil sebzeler, kayısı, domates, yeşillikler, sığır eti, balık, beyaz peynir gibi B, E, C ve A vitaminlerinden zengin besinlerin tüketilmesini tavsiye ediyor.

Dengeli ve doğru beslenme Alzheimer’da etkili olabilirÜsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, Alzheimer’ın kesin tedavisinin olmadığını ancak hastalığın hızının yavaşlatılması konusunda bilim çevrelerinde bazı önerilerin bulunduğuna dikkat çekti.

AKDENİZ DİYETİ ÖNERİLİYOR

Son yıllarda Alzheimer hastalığının risk faktörleri arasında damar risk faktörleri denilen hipertansiyon, şeker hastalığı ve  kolesterol yüksekliğinin de katıldığını belirten Tanrıdağ, “Bu faktörlerin beyinde hücre ölümü mekanizmalarını hızlandırdığı ve Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasını ve ilerlemesini kolaylaştırdığı gösterilmiştir. Bundan dolayı bu risk faktörlerine karşı önerilen diyetler Alzheimer hastalığı için de önerilmeye başlanmıştır. Bunların başında da Akdeniz Diyeti gelmektedir. Bu diyet zeytinyağı, tahıllar, ceviz, fındık, meyve, sebze, balık ve kırmızı etin kısıtlanması üzerine kurulmuş bir diyettir” dedi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Eylül 2017Yayınlanma Tarihi:20 Eylül 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.