DENGESİZLİĞE DİKKAT

REUTERS

Araştırmada, aneuploidie adlı kromozom sayısındaki dengesizliğin bazı kanser türlerine yol açabileceğini belirtiyor.

Araştırma, aneuploidie'nin kişinin organizmasındaki hücrelerde bulunan  kromozom sayısında dengesizlik yaratığı ve genelde tespitlerin, kanserli  hücrelerdeki kromozom sayısının normal hücrelerdeki kromozom sayısına göre  anormal olduğunu gösterdiğini vurguluyor.

Mayo hastanesinden yapılan açıklamada, araştırmacıların, bugüne kadar  genetik mutasyonların yol açtığı hücre bölünmesi sırasında kromozomlarda meydana  gelen hatalı ayrışmanın kansere neden olduğunu düşündükleri ifade edildi.

Araştırmayı kaleme alan ekipten Jan van Deursen, "Fareler üzerinde  yaptığımız deneyler sırasında, aneuploidie'nin kansere yol açtığını teyit ettik"  dedi.

Araştırmada yapılan deneyler sonucu, kromozomların tam ayrışmaması veya  hatalı ayrışması yüzünden bir kromozomun eksildiği ve hücrenin tümörü yok etme  kabiliyetini yitirdiği kaydedildi.

Mayo hastanesinin sözcüsü Bob Nellis, "Kromozom sayısında dengesizlik  bulunan hücre kansere 'Gel beni yakala' diyor, bu durum bir bilgisayarın  antivirüs yazılımını kayıp etmesi gibi bir şey" diye konuştu.

Aneuploidie'nin kansere yol açıp açmadığı tartışmalarını sonuca bağlamayı  amaçlayan araştırmaya göre, kolon ve lenf kanseri, aneuploidie'nin yol açtığı  kanser türleri arasında bulunuyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.