DEPRESİF GEÇEN HAMİLELİKTE İNTİHAR RİSKİ NASIL ÖNLENİR?

NP Grup

Hamilelik döneminde yaşanan depresyon, başlayan intihar fikri, takıntıların artışı ve uyku bozukluklarının getirdiği stres faktörlerinin neler olduğu ve tedavi yöntemlerini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Hamilelik bir yanıyla aileleri sevince boyan yaşam enerjilerini artıran bir durumdur. Bu sürecin sağlıklı geçirilmesi sadece beklenen bebeğe yapılan hazırlıklarla sınırlı kalmamalıdır.Gebelik öncesi durum, gebelik sırasında yaşananlar ve doğum sonrası hüzün dönemindeki hormonal durumun dikkatle götürülmesi hem anne hem de bebek sağlığı açısından dikkatten kaçmamalıdır. Bu akşam ÜLKE TV'de İyi Bak Kendine programında uzmanlar bu konuyu tüm detayları ile ele alacaklar. Hamilelik periyotlarında değişen sorunlar nelerdir? İlk çocuk ve diğer çocuklar için yaşanan sorunlar neden farklıdır? Kız mı olacak erkek mi sendromu nasıl aşılır? Erken gebelikte görülen depresyon nasıl tedavi edilmelidir? Geç gebelik sırasında görülen obsesif kaygılar nasıl giderilebilir? Hamilelik sırasında yaşanabilen travma edici bazı tıbbi müdahaleler anne adayına ne gibi psikolojik sorunlara neden olacağı gibi konuları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Bağdat Caddesi'nden Konsültasyon Liyezon Uzmanı Psikiyatrist Prof. Dr. Kemal Arıkan ve Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy olacak.

İyi Bak Kendine programında bu akşam hamilelik döneminde yaşanan uyku bozuklukları ve bunun meydana getirdiği psikolojik etkilerin nasıl yansıdığı ele alınacak. İntihar fikri gibi depresif bulguların nasıl ortaya çıktığı ve ne şekilde tedavi edildiği, stresten kaçamayan anne adaylarını bekleyen sorunların neler olduğu ve nasıl baş etmeleri gerektiği, bozulan hormonal dengenin ne gibi ciddi fizyolojik zaaflara neden olduğu dile getirilecek. Kaybedilen güven başlayan aşırı şüphecilik halinin nelere sebep olabildiği, antidepresan kullanan anne adaylarının ne yapmaları gerektiği ile bu dönemde anne adayına ve bebeğe zarar vermeyen tedavi seçeneklerinin neler olduğu gibi konuların tümü ele alınacak.  Programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV  TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.