DEPRESYON ÇÖZÜMSÜZ DEĞİL

PSİKOHAYAT YİNE DOPDOLU

Psikohayat Dergisi giderek yaygınlaşan Depresyonu dosya konusu yaptı….Dergi yine dopdolu….

 


Psikiyatri dünyasına yeni ve farklı bir ses getiren PSİKOHAYAT dergisi okuyucusuna yeni gelişmeleri ilk elden duyurmayı ilke edinen bir dergi oldu. Depresyonu tüm boyutları ile alan dergi yeni tedavi imkanlarına dikkat çekiyor. Dergi Amerika Psikiyatri Birliği’nin geçtiğimiz ay düzenlediği APA Kongresi’nde yoğun biçimde tartıştığı ve pek çok vaka örneklerini sundukları ve giderek yaygınlaşan Türkiye’de NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nin ilk uygulayıcı olduğu Depresyon tedavisinde yeni bir çığır açan Manyetik Uyarım Tedavisi konusunu ele alıyor. Türkiye’de ilk uygulayan hekimler olan Uzm. Dr. Funda Güdücü Sağır, Uzm. Dr. Hasan Basri İzgi, Uzm. Dr. Semra Kaya Baripoğlu ve Uzm. Dr. Öznur Ateş’in vaka örneklerine yer veriliyor. Depresyon kitabı yazarı Dr. Oğuz Tan ile yapılmış ayrıntılı röportajda depresyon konusunda akla gelebilecek tüm sorulara cevap aranmış. Dünyada 1 milyar depresyonlu hastanın varlığı vurgulanan dergide, çocukluk dönemi depresyonu ve yaşlılık depresyonuna da yer verilirken, gizli ve  inatçı depresyon Distimi de dikkat çekiyor. Depresyonda hasta yakınlarının desteğinin önemi ayrı bir yazı ile dr. Gökben Hızlı Sayar tarafından kaleme alınırken, Dr. Hakan Erkaya annelerin kabusu olan doğum sonrası yaşanan depresyonu ayrıntılı olarak ele almış. Rüya üzerindeki çalışmalarıyla tanınan Uzm. Psk. Dr. Cengiz Demirsoy depresyonun etkilerinin rüyalara nasıl yansıdığını örnekleriyle anlatıyor. Antidepresanların gereksiz kullanımı konusundaki yaygın kanaati Dr. Oğuz Tan 40 yaş altı en büyük sağlık problemi başlığı ile değerlendiriyor.

Aşırı hassas kişiler üzerine iki kitabı bulunan ve yıllardır bu konuda sıkıntısı olanlara başa çıkma teknikleri konusunda dersler veren Dr. Ted Zeff aşırı hassas kişilerin özellikleri konusunda yapılan söyleşide dikkat çekici tespitlerde bulunuyor. Yine Türkiye’de en çok yazan, tanınmış psikiyatri hocalarından Prof. Dr. Özcan Köknel ile Uzm. Psk. Necmettin Gürsoy’un gerçekleştirdiği söyleşide Prof. Köknel bir itirafta bulunuyor ve ilk hastalarının oyuncaklarını olduğunu anlatıyor.

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan toplumun önemli bir yarasına parmak basıyor bu sayıdaki yazısında. İnsanlar arasındaki sosyal temas ve diyalogun damgalanmayı değiştirdiğine dikkat çeken Prof. Tarhan damgalanmanın nasıl yok edilebileceğini sorguluyor, sıfır damgalanmanın mümkün mü sorusuna cevap arıyor.

Jestlerle derdimizi anlatmak daha kolay, bebekler doğuştan dansçı, iki lisan bilmek nöral avantaj sağlıyor gibi çeviri yazılar ile dikkan çeken dergide yer alan diğer yazılar şöyle: Depresyon panik atakı tetikleyebilir, aileden uzaklaşan yaşlılar bunama tehdidi altında, boşanma çocuğun başarısını etkiliyor, helikopter anneler, sosyal fobiden naıl kurtulmalı, özgüven yetersizliği nasıl tedavi edilir, siz hangi anne baba yapısındasınız, anne çocuk bağı ruh sağlığını şekillendiriyor, kişi neden yalan söyler, yorgunluk mu, hastalık mı?

PSİKOHAYAT hayatı zevkle yaşamak için yaşama ve şehre dair yazılara da yer veriyor. Nilifer Fırat iyilik isimli denemesiyle dikkat çekerken, Halenur Çalışan Gürbüz Doç. Dr. Haluk Dursun’un rehberliğinde bir günde İstanbul’un nasıl gezilebileceğine ilişkin sırlar veriyor ve önemli mekanlara dikkat çekiyor. Erguvanlar nerede seyredilir, bülbüller nerede dinlenir, İstanbul’un kendine özgü kokusu nasıl ve nerede alınır diyorsanız bu yazı sizin için. Zeynep Sevde Paksu doğa yazısında Taşradan saraylara zerafetin öyküsü laleri anlatmış. Kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan lalerin dile geldiği bu yazı nefes aldırıcı nitelikte.
 
Kamu kurum ve kuruluşlarına ücretsiz olarak gönderilen dergiye Fatih Uğurlu’nun hazırladığı PSİKOBULMACA farklı bir özellik kazandırırken derginin her sayısında Porof. Zihni Sinir’in Projeleri dikkat çekiyor.

Uğur Canbolat’ın yayın yönetmenliğinde çıkan PSİKOHAYAT Dergisinin bu sayısına; Dr. Semra Baripoğlu, Dr. Oğuz Tan, Dr. Barış Önen Ünsalver, Ünal Livaneli,Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psk. Cengiz Demirsoy, Dr. Hakan Erkaya, Dr. Gökben Hızlı Sayar, Dr. Serdar Alparslan, Ayda Çayır, Psk. Yasemin Ozan, Psk. Zehra Erol, Psk. Yıldız Burkovik, Dr. Hasan Basri İzgi, Psk. Necmettin Gürsoy, Psk. Çiğdem Demirsoy, Psk. Neşe Özkarslı,Nilifer Fırat, Dr. Özlem Mestcioğlu katkıda bulundu.

Tasarımlarını taze ajanstan Tarık Şimşek, Görsel Yönetmenliğini Sema Türk, Redaksiyonunu Merve Arkaç gerçekleştirdi. Dergi, okullara, kamu kurum ve kuruluşlarına, danışmanlık bürolarına, kreşlere ücretsiz gönderiliyor.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.