DEPRESYON ETKİLİYOR

AFP

ABD`de yapılan bir araştırma, kronik depresyonun 3 yaşındaki çocuklarda bile görüldüğünü ortaya koydu.


Washington Üniversitesinde psikiyatr doktor Joan Luby ve ekibinin yaptığı araştırma, ilk kez majör depresyonun çok küçük çocuklarda bile kronikleşebileceğini gösterdi.

Araştırma çerçevesinde, yaşları 3 ila 6 olan 200`den fazla çocuğun 2 yıl süreyle izlendiğini, 4 akıl sağlığı testi yapılan çocuklardan 75`ine majör depresyon teşhisi konulduğu belirtildi.

Araştırmanın başlangıcında depresyonda olan çocukların yüzde 64`ünde depresyonun 6 ay sonrasında da görüldüğü ve yüzde 40`ının iki yıl sonra da sorunları olduğu gözlendi. Çocukların neredeyse yüzde 20`sinin, yapılan tüm testlerde tekrarlayan ya da ısrarcı depresyonu bulunduğunun ortaya çıktığı bildirildi.

Depresyonun en sıklıkla anneleri de depresyonda olan ya da başka davranış bozuklukları gösteren çocuklarda görüldüğü, depresyondaki çocuklar arasında, ebeveynlerinden birini kaybedenler, fiziksel ve cinsel tacize uğrayanlar olduğu kaydedildi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.