DEPRESYON İÇİN YENİ TEDAVİ

Sciencedaily-Çeviri: Ayda Çayır - NP Grup

Yeni Açılan Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) Kliniği Majör Depresyon için Noninvazif bir tedavi öneriyor.


Rush Üniversitesi Tıp Merkezi'nde (Chicago, Illinois) açılan Transkranyal Manyetik Uyarım Kliniği majör depresyondan yakınan hastalara güvenli, etkili, ilaçsız bir tedavi seçeneği sunuyor. TMU depresyon tedavisinde etkililiği klinik olarak ispatlanmış, FDA onaylı, non-invazif bir tedavi.  

TMU tedavi sisteminde beynin depresyonla ilişkili alanlarını uyarmak için sol prefrontal kortekse ileri derecede odaklı manyetik alan pulsları verilir. Saçlı deriden geçirilen, tekrarlanan kısa, manyetik enerji burst'leri beyin nöronlarını uyarır.

Depresyon her sene en az 14 milyon Amerikalıyı etkiliyor. Araştırmacılar 2020 itibariyle, depresyonun tüm dünyada önde gelen ikinci maluliyet sebebi olacağını tahmin ediyorlar. İlaç tedavi opsiyonlarının yan etkilere bağlı olarak etki düzeyi veya tolere edilebilirliği düşük olabiliyor.

TMU uygulaması bir psikiyatrist tarafından reçete edilen, 40 dakikalık bir ayaktan tedavi prosedürünü içeriyor. Dört ila altı hafta süreyle, günlük olarak tatbik ediliyor. TMU tedavisi anestezi veya sedasyon gerektirmiyor. Uygulama sırasında hastalar uyanık kalıyor ve normal etkinliklerine hemen geri dönebiliyorlar.

TMU majör depresyondan muzdarip, antidepresan ilaçlardan yeterince fayda göremeyen hastalar için güvenli ve etkili bir opsiyon oluşturuyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.