Depresyon ilaçları intihar eğilimini arttırabilir

Bu ilaçlar mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalı. Çünkü, bazı ilaçlar beynin ölümü algılayan bölgesini uyararak, intihar düşüncesi uyandırabilir.

Dikkat! Kadınlar arasındaki günlerde, arkadaş toplantılarında 'sıkıntıya çare' diye tavsiye edilen depresyon ilaçları, intihara eğilimi artırır. Arkadaşınıza iyilik yapmak isterken, ölümüne neden olabilirsiniz...

NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi uzmanlarından Prof. Dr. Nevzat Tarhan uyardı: Bazı kişiler arkadaş ortamlarında, kadınlar günlerinde sıkıntısı olduğunu düşündüğü kişiye depresyon ilaçları tavsiye edebiliyor. Oysa bu ilaçlar mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalı. Çünkü, bazı ilaçlar beynin ölümü algılayan bölgesini uyararak, intihar düşüncesi uyandırabilir. Depresyondaki bir hasta günde 2 defa ölümü düşünüyorsa, ilacı aldığında 10 defa düşünmeye başlayabilir. Yine, bazı ilaçlar nabzı, bazıları tansiyonu yükseltir. Bütün depresyon ilaçlarında bu risk var. Doktor ilaçları yan etkisi ortadan kalkacak şekilde uygular.

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ

Öte yandan, bilinenin aksine sinirlilik, unutkanlık, öfke, maddeye yöneliş gibi olumsuz davranışlarla kendini gösteren örtülü depresyonun görülme sıklığında kadın ile erkek arasında fark yok. Depresyonun daha çok kadın hastalığı olarak tanındığına dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, şöyle konuştu: "Tipik depresyon belirtileri daha çok kadınlarda görülür. Kadınlar depresyonlarını sözle ve duygusal olarak daha iyi ifade ederler. Ancak, depresyon bazen kendini temizliğe verme, sürekli sinirlilik hali, unutkanlık, her şeye öfkelenme şeklinde de kendini gösterebiliyor. Mide -bağırsak hastalıkları, astım veya romatizmanın temelinde de bu hastalık yatabiliyor. Gizli depresyonun görülme sıklığı kadın ve erkeklerde aynı oranda." Öte yandan kadın ve erkeklerde birbirinden farklı belirtiler ortaya çıkıyor. Erkeklerde anlama, kavrama, algılama ve karar mekanizmaları bozuluyor. Dürtü kontrolü etkilenirse öfkelilik oluşuyor. Kadınlarda duygu denetimi alanı daha çok etkilendiği için ağlama, mutsuzluk tablosu ortaya çıkıyor. Öte yandan erkekler depresyonu daha zor kabul ediyor.

KENDİLİĞİNDEN İYİLEŞMEZ

Topumdaki en büyük hatalardan birinin de, "her şeyi kafana takma, düzelir. Kendi kendinin doktoru ol' gibi tavsiyeler olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tarhan, "Oysa, depresyon ruh haliyle ilgili değildir, kimyasal bir hastalıktır. Beyinde seratonin adı verilen mutluluk hormonunun eksikliği depresyona davetiye çıkarır. Tedavisi yapılmadan iyileşmez" dedi.

BUGÜN GAZETESİ


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Kasım 2011Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.