DEPRESYON RİSKİNİ AZALTIYOR

REUTERS

Akdeniz diyetini uygulamak için yeni bir neden daha ortaya çıktı: Akdeniz tarzı beslenme insanı daha mutlu yapıyor.

Independent gazetesindeki habere göre, araştırmacılar Akdeniz'e kıyısı  olan ülkelerde yaşayan insanların beslenme tarzını benimseyenlerin depresyona  girme ihtimallerinin daha düşük olduğunu saptadı.

Akdeniz ülkelerinde akıl hastalıklarının kuzey Avrupa'daki ülkelerden daha az görüldüğünü  hatırlatan bilimciler, bunun beslenme biçimiyle ilişkili
 olabileceğini düşünüyor.

İspanya'daki Las Palmas de Gran Canaria Üniversitesi ile Navvara  Üniversitesi Kliniği bilim adamları, 10 bin kişi üzerinde yaptıkları araştırmada,  katılımcılara neler yediklerini sordu ve bu kişilerin beslenmelerini Akdeniz  diyetinin 9 unsuruna uygunluğu açısından değerlendirdi.

Denekleri 4 yıl boyunca takip eden araştırmacılar, bu diyeti daha sıkı  uygulayanlarda depresyonun ortaya çıkması riskinin yüzde 30 daha az olduğunu  tespit etti.

Araştırmayı Archives of General Psychiatry'de yayımlayan bilimciler,  Akdeniz diyeti uygulamanın depresyon oluşumunu önleme mekanizmasını tam olarak  bilmediklerini kaydetti.

Ancak bu tarz beslenmenin damar fonksiyonlarını geliştirme, yangıyla  mücadele, kalp hastalıkları riskini azaltma ve oksijenle bağlantılı hücre  tahribatını onarmadaki yararlarının, depresyon oluşumu riskini önlüyor  olabileceğini belirttiler.

Akdeniz diyeti başta zeytinyağı olmak üzere sebze, meyve, tam tahıl ve  balık ürünlerinden zengin beslenme tarzını içeriyor.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.