DEPRESYON TEDAVİSİNDE ELEKTROMANYETİK DALGA

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), mevcut ilaçların etkili olmaması halinde ciddi depresyonların tedavisinde elektromanyetik beyin stimülatörünün kullanılmasına onay verdi.

FDA sözcüsü Scott McFarland, “Transcranial magnetic stimulation” ya da TMS olarak anılan bu sistemin Amerikan Neuronetics şirketi tarafından geliştirildiğini ve ameliyat ya da anestezi gerektirmediğini kaydetti.
TMS, beynin depresyonla ilgili bölgesinde, nöronları uyaran yüksek yoğunlukta elektromanyetik atışlar üretiyor. Süreç 40 dakika alıyor ve bir psikiyatr tarafından muayenehanede uygulanıyor.
Tedavi genellikle 4 ila 6 haftalık dönemde, günlük olarak yapılıyor.
Chicago Rush Üniversitesi psikiyatri profesörlerinden Dr. Phil Janicak, “Bu tedaviden, kilo almak ya da cinsel işlev bozuklukları gibi sistematik yan etkileri olmadan sonuç alınıyor” ifadesini de kullandı.  

KAYNAK: www.milliyet.com.tr

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.