DEPRESYON YARATIYOR

Zeynep GÜÇLÜCAN

Pek çok diyet yiyeceğinin depresyona neden olduğunu biliyor muydunuz? Okuyun, öğrenin.

Akay Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Bülent Menteş, çikolatanın en önemli özelliğinin kadınlarda adet öncesi dönemde görülen depresyonu azaltmak olduğunu bildirirken, pek çok diyet yiyeceğinin ise depresyona neden olduğuna dikkat çekti.

Çikolatanın en önemli özelliğinin kadınlarda adet öncesi dönemde görülen depresyonu azaltmak olduğuna işaret eden Menteş, aspartam içeren tatlandırıcılar ile yapılmış diyet ürünlerini yememek gerektiğini kaydetti.

Menteş, aspartam içeren tatlandırıcıların diet kola, şekersiz sakız ve pek çok diyet yiyecek içinde bulunduğunu belirtirken, bu ürünlerin depresyon ve şişmanlık da dahil olmak üzere bir çok yan etkisi bulunduğunu anlattı.

Menteş Aspartam'ın zararlarını şöyle sıraladı: "Başağrısı, unutkanlık, eklem ağrısı, bulantı, uyuşukluk, kas spazmları şişmanlık, döküntü, migren, depresyon, yorgunluk, huzursuzluk, uykusuzluk, görme kaybı, işitme kaybı, çarpıntı, soluk zorluğu, korku atakları, tat kaybı, baş dönmesi, parkinson, kanser."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.