DEPRESYONA DİKKAT

A.A

Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gizem Yıldırım, yeni annelerin doğumdan itibaren bedensel, duygusal ve toplumsal değişiklikler yaşadıklarını söyledi.

Doğumdan itibaren anne ile bebek arasında kurulan ilişkinin, tanımlanamayacak kadar özel olduğunu belirten Yıldırım, bebek sahibi olmanın gerek anne gerekse babanın hayatında büyük değişiklik yarattığını ifade etti.

Yeni annelerin doğum sonrası en büyük şikayetlerinden birinin depresyon olduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

"Yeni anne olan her 100 kadından 15'inde doğum sonrası depresyon görülmektedir. Ancak depresyon hamilelik sırasında da başlayabilir. Başlıca bulguları kendini kötü hissetme, mutsuzluk, çaresizlik, sebepsiz ağlama krizleri, kendini değersiz ve suçlu hissetme, özellikle bebeğine olan ilginin azalması, enerjinin azalması ve aşırı yorgun hissetme, uykuya dalmada zorluk ve uyku bozukluğu, cinsel isteksizlik, yeme bozukluğu başlıca görülen bulgulardır."

Doğum sonu depresyonla başa çıkmak için yeni anne olan kadınların hislerini, şikayetlerini eşleriyle ve yakınlarıyla paylaşmaları gerektiğini belirten Yıldırım, gerekirse profesyonel yardım almaktan da kaçınılmamasının önemine dikkati çekti.

Bebek sahibi olan annenin hayatının genişlediğini, sorumluklarının artığını, vücudunda ve ruhunda birçok değişikliklerin başladığını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Özellikle yeni anneler, doğumdan itibaren bedensel, duygusal ve toplumsal değişiklikler yaşarlar. Bu hem çok güzel hem de zor süreç zarfında yeni annelerin bebeklerine nasıl özenle bakıyorlarsa kendilerine de çok iyi bakmaları gerekmektedir. Her annenin doğum yaptıktan sonra kendi sağlığı açısından kontrol edilmesi gerekir. En az bebek kadar onu dünyaya getiren annenin sağlığı da önemlidir."

"YARDIM ALMAKTAN KAÇINMAYIN"

Yeni doğum yapan annelerin, bebeğin bakımı konusunda yakınlarından yardım istemesi gerektiğini dile getiren Yıldırım, annelikle yeni tanışanlara mümkün olduğunca istirahat etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Yeni doğum yapanlara her işin üstesinden tek başına gelmeye çalışmamaları öneren Yıldırım, "Bunun yerine vaktini güzel ve kaliteli kullanabilen bilinçli bir anne olunmalıdır. Yeni anneler unutmamalıdır ki gerek ruhsal gerek bedenen sağlıklı olmadıkça bebeklerine gerekli bakımı sağlamaları zordur" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.