DEPRESYONA KARŞI AKUPUNKTUR

REUTERS

Akupunktur, hamilelik döneminde hem anne hem de bebeğin sağlığı üzerinde etkisi olan depresyonun tedavisinde etkili.

İtalyan La Stampa gazetesinde yer alan habere göre, Maternal-Fetal Tıp  Derneğinin yıllık kongresinde açıklanan bir araştırma, akupunkturun hamilelikte  görülen depresyon semptomlarını hafiflettiğini ortaya koydu.

Hamilelerin yaklaşık yüzde 10'unun bu dönemde depresyon geçirdiğini  belirten uzmanlar, antidepresan kullanımının bebeğe zarar verme olasılığı  nedeniyle bu rahatsızlığın tedavisinin hamilelik döneminde çok daha problematik  olduğuna dikkati çektiler.

Depresyon belirtileri gösteren 150 hamile kadının üç gruba ayrıldığı  araştırmada uzmanlar, ilk gruba depresyona yönelik özel akupunktur, ikinci gruba  daha genel bir akupunktur tedavisi uygularken, son grupta ise masaj  uygulamalarına dayalı bir tedavi yöntemi kullandılar.

Araştırmanın sonucunda ilk grupta yer alan kadınlardaki depresyon  belirtilerinin, diğer gruptakileri aksine oldukça hafiflediğini gözlemleyen bilim  adamları, akupunkturun, hamilelikte antidepresan kullanımına alternatif bir  tedavi yöntemi olabileceğini vurguladılar.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.