DEPRESYONA KARŞI FOLİK ASİT

DHA

 

 

 

 

DEPRESYONA KARŞI FOLİK ASİTFolik asit zengini nane, roka ve marul gibi yeşil yapraklı bitkiler depresyona iyi geliyor.

Erciyes Üniversitesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi’nde yapılan araştırmada, folik asit zengini nane, roka ve marul gibi yeşil yapraklı bitkilerle, içinde çinko bulunan fındık, fıstık ve kabak çekirdeği gibi kuruyemişlerin depresyona giren hastaların iyileşme sürecinde etkili olduğu saptandı.

Farmakoloji Uzmanı Dr. Ahmet İnal, depresyon haplarına göre yan etkisi daha az olan çinko ve folik asidin kullanılabileceğini söyledi.

9 ay süren bilimsel çalışmada folik asit ve çinkonun depresyon tedavisinde kullanılabileceğini ortaya çıkardıklarını belirten Farmakoloji Uzmanı Dr. Ahmet İnal, 180 fare üzerinde yaptıkları araştırmada önemli bulgulara ulaştıklarını kaydetti. Yaptıkları çalışmada uluslararası bilimsel yöntemleri kullandıklarını vurgulayan Dr. İnal, “Fareleri önce depresyona soktuk. Depresyona giren farelere anti depresan hapları ile birlikte çinko ve folik asit verdik. Çinko en çok kuruyemişte bulunur. Fındık, fıstık ve kabak çekirdeği çinko açısından zengin yiyeceklerdir. Folik asit ise yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. En çok folik asit ise nane, roka ve marulda vardır. Zaten bunlar farelerin sevdiği yiyeceklerdir” dedi.

 

 BİR BENZERİNİ POLONYALILAR YAPMIŞ

Çinko ve folik asit verilen farelerin tedaviye daha çabuk cevap verdiğini söyleyen Dr. İnal, şöyle konuştu:

"Bizim yaptığımız çalışmanın bir benzerini Polonyalılar yapmış. Ancak, Polonyalılar sadece çinko vermiş. Hong Konglu bilim adamları ise sadece folik asit vermişler. Yüksek evrede depresyon geçiren hastalara yeşil yapraklı sebzeler vermişler. Bu hastalarda depresyon hastalığının seviyesinde düşüş olduğunu gözlemlemişler. Hastalar tedaviye daha çok cevap vermiş. Biz ise çinko ve folik asidi birlikte kullandık. Fareler üzerinde anti depresan ilaçları kadar folik asit ve çinkonun etkili olduğunu belirledik. Üniversite içindeki psikiyatri polikliniğinde depresyon ilacının yanında folik asit tablet olarak veriliyor. Depresyon ilaçlarının yan etkisi çok fazla ama folik asit ve çinkonun yan etkisi yok.

KİTAP HALİNDE YAYINLAYACAKLAR

Yaptıkları çalışmayı yakında kitap haline getirip, yayımlayacaklarını kaydeden Dr. Ahmet İnal, folik asidin anemi hastalarında ve hamileliğin ilk 3 ayında kullanıldığını belirterek “Folik asit, çocuğun beyin gelişimini sağlar. Çinkonun zeka gelişimindeki önemi ispatlanmıştır. Çocukların kabak çekirdeğini ve yeşil sebzeleri bolca yemesi gerekiyor” diye konuştu.

Araştırma, bel çevresi erkeklerde 119, kadınlarda 99 santimetreyi geçenlerin erken ölüm olasılığının, bel çevresi erkeklerde 80, kadınlarda 64.7 santimetrenin altındakilerden iki kat fazla olduğu kaydedildi.

Bel çevresiyle ilgili daha önce yapılan araştırmalar, bu bölgedeki yağlanmanın, kalp hastalığı olasılığını artırdığını göstermişti.


 

 

 

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.