DEPRESYONDA KALITSAL OLABİLİR

DEPRESYONDA KALITSAL OLABİLİR

ABD'de yapılan bir araştırma, depresyonun kalıtsal olabileceğini ortaya koydu. Depresyona neden olan geni tespit eden Amerikalı bilim adamları, bu gende meydana gelen mutasyonun, anti-depresan ilaçların bazı hastalarda işe yaramamasının nedeni olduğunu da belirledi.

Duke Üniversitesi bilim adamlarınca, genetik farklılıkların depresyon üzerindeki etkisini incelemek ve daha etkili tedavi yöntemleri uygulamak üzere yapılan araştırmada, tespit ettikleri bu genin mutasyona uğramasının, mutluluk hormonu serotoninin beyin hücreleri tarafından salgılanmasında önemli derecede azalmaya neden olduğu belirlendi. Neuron dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırma sonuçlarında, depresyon hastası 87 kişi üzerinde araştırma yapıldığı belirtildi. Bu kişilerden yüzde 10'unun mutasyona uğramış bir gene sahip olduğu ve böylece depresyonun da kalıtsal olabileceği kaydedildi.

Araştırmaya destek veren Ulusal Akıl Sağlığı Kurumu'nun müdürü Dr. Thomas Insel, "araştırma sonuçlarına göre, hastaların mutasyona uğramış bir gene sahip olup olmadıklarına göre tedavi uygulanabileceğini" belirtti.

KAYNAK: //www.zaman.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.