DEPRESYONDA KALP RİSKİ

DEPRESYONDA KALP RİSKİLos Angeles Times/ Çeviri: Ayda Çayır-NP Grup

Hem depresyon hem de kalp hastalığı olan kişilerde kalp krizi riski daha yüksek.

Journal of the American Medical Assn'daki çalışmaya göre, bu hastalar depresyon yüzünden sağlıklı gıda ve egzersiz önerilerini başarılı bir şekilde uygulayamıyorlar.

Geçen ay Amerikan Kalp Derneği tüm kalp hastalarının depresyon taramasından geçirilmesini önerdi. Önceki çalışmalarda bu iki bozukluğun çoğunlukla bir arada bulunduğu ortaya konmuş, fakat sebebi az sayıda bulguyla açıklanabilmişti.

Yeni bir araştırmada kalp hastalığı olan 1,017 kişi beş yıl süreyle takip edildi. Depresyon semptomlarının değerlendirildiği anket çalışmaları yapıldı. İvme, kalp yetmezliği, kalp krizi, geçici iskemik atak ve ölüm gibi kardiyovasküler olaylar kayıt edildi.

Çalışmada depresyonu olan kalp hastalarında kardiyovasküler olay riskinin %31 oranında daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Ne var ki, fiziksel hareketsizlik gibi, sağlık davranışları için düzeltme yapıldığında, kalp hastalığı ve depresyon arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görüldü.

Araştırmacılar depresyonla ilişkili olası kardiyovasküler olayları davranış modifikasyonuyla, özellikle egzersizle önlemenin mümkün olabileceğini açıkladılar.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.