DEPRESYONDA MISINIZ?

Hürriyet

En az iki haftalık süre içerisinde bu belirtilerden en az beşi sizde varsa depresyon sorgulanmalıdır.


- Çökkün bir ruh hali, ilgi kaybı ya da yaptıklarından zevk alamama

- Günlük iş ve gücünü yapamama, günlük işlere karşı isteksizlik,

- Perhiz yapmadığı halde aşırı kilo kaybetme ya da kilo alma ( Bir ayda vücud ağırlığının %5 inden fazlasını alma ya da verme.) İştah kaybı ya da aşırı iştah.

- Hemen hergün aşırı uyma ya da uykusuzluk,

- Sıkıntı huzursuzluk yerinde duramama,

- Kendini yorgun bitkin halsiz hissetme (enerjisi çekilmiş gibi hissetme)

- Kendini değersiz aşağılık yada suçlu gibi hissetme,

- Dikkatini bir noktaya toplayamama,

- Cinsel istekte aşırı azalma ya da istek kaybı

Uzmanlar anlatıyor:


Halk arasında sıkıntı ile giden bütün hastalıklar depresyon olarak adlandırılmaktadır. Ancak depresyon bunların hepsinin ötesinde özel bir durumdur. Yukarıda saydığımız belirtilerin hepsinin herkeste görülmesi beklenmez. Önemli olan bu belirtilerin kişinin sosyal mesleki ve insani ilişkişerinin ne kadar etkilendiğidir. İş güç yapamayan insani ilişkilerini sürdürmekte zorlanmaya başlayan bir kişi hastalık sınırlarını zorlamaya başlamış birisi demektir. Çünki depresyonun da kendi içerisinde basamakları vardır. En ağırından Major depresyonla depressif yakınmaları olan bir kişi arasında dağlar kadar fark vardır. Ancak her ikiside sonuçta biribirine dönüşebilir.

Sayılan belirtiler içerisinde birbirine zıt görünen belirtiler olmakla birlikte depresyonun farklı alt tiplerinin ayrımı ancak uzman bir gözle ve belirtilerin tümü birlikte değerlendirildiğinde olacak bir iştir.

Etrafınızdaki herhangi birinde bu belirtiler varsa ve günlük hayatını etkiliyorsa bu kişi depresyonda olabilir dikkatli olun. Bu belirtiler herkeste zaman zaman olabilir. Dikkat etmek gereken en önemli iki noktayı tekrar hatırlatalım.

1. Belirtilerin süresi

2. Günlük yaşamı ne kadar etkiledikleri.

Tedavide iki ana prensip vardır;

1. İlaç tedavisi

2. Psikoterapi metodları.

Bu iki yöntem birlikte uygulandıklarında en iyi cevaplar alınır.

Bütün hastalık belirtileri geçtikten sonra yapılması gereken şey en az 6 ay daha ilaç kullanımı ve belirli aralarla psikiyatristinizle görüşmektir. Unutmayın bir kez depresyon geçirmek ikincisinin daha kolay gelmesine işarettir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.