Depresyonda olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Bu belirtilerden en az beşi sizde varsa dikkat! Depresyonda olabilirsiniz!

Bu belirtilerden en az beşi sizde varsa dikkat! Depresyonda olabilirsiniz!

“En az iki haftalık süre içerisinde aşağıdaki belirtilerden en az beşi sizde varsa depresyon sorgulanmalıdır” diyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Mustafa Güveli, bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

DEPRESYONDAN KURTULUN!

- Çökkün bir ruh hali, ilgi kaybı ya da yaptıklarından zevk alamama - Günlük işleri yapamama, günlük işlere karşı isteksizlik - Diyet yapmadığı halde aşırı kilo kaybetme ya da kilo alma (Bir ayda vücut ağırlığının %5’inden fazlasını alma ya da verme) İştah kaybı ya da aşırı iştah. - Hemen her gün aşırı uyma ya da uykusuzluk - Sıkıntı, huzursuzluk yerinde duramama - Kendini yorgun, bitkin, halsiz hissetme (enerjisi çekilmiş gibi hissetme) - Kendini değersiz hissetme - Dikkatini bir noktaya toplayamama - Cinsel istekte aşırı azalma Sayılan belirtiler içerisinde birbirine zıt görünen belirtiler olmakla birlikte depresyonun farklı alt tiplerinin ayrımı ancak uzman bir gözle ve belirtilerin tümü birlikte değerlendirildiğinde olacak bir iştir. Etrafınızdaki herhangi birinde bu belirtiler varsa ve günlük hayatını etkiliyorsa bu kişi depresyonda olabilir dikkatli olun. Bu belirtiler herkeste zaman zaman olabilir. Dikkat etmemiz gereken en önemli iki noktayı hatırlayalım: 1. Belirtilerin süresi 2. Günlük yaşamı ne kadar etkiledikleri.

TEDAVİDE İKİ ANA PRENSİP VARDIR

1. İlaç tedavisi 2. Psikoterapi metotları. Bu iki yöntem birlikte uygulandıklarında en iyi cevaplar alınır. Bütün hastalık belirtileri geçtikten sonra yapılması gereken şey en az 6 ay daha ilaç kullanımı ve belirli aralarla psikiyatristinizle görüşmektir. HÜRRİYET AİLE    

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:03 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.