DEPRESYONDAN KANSERE ÇARE

Sabah

Üzüm, yüzyıllardır sağlıklı yaşam için doğal bir mucize olarak görüldü. Araştırmalar da bunu doğrular nitelikte.

 


Hayykitap’tan çıkan ‘Üzüm’ adlı kitapta tek başına tüm hastalıklarla savaşan üzümün hikayesi anlatılıyor. Üzüm, içerdiği basit şekerler, glikoz ve früktozla iyi bir enerji kaynağı. Özellikle çocukların, iştahsızlık sorunu çekenlerin tüketmesi tavsiye ediliyor.

İçeriğinin yüzde 80’i su olmasına rağmen vitamin ve mineral çeşitliliği dikkat çekiyor. A, B ve C vitaminleri, sodyum, potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir ve çinko minerallerinin hepsini barındırıyor.

Bunlardan fosfor DNA’nın temel yapısı, potasyum da kalp sağlığı için önemli rol oynuyor. Üzüm, yüksek miktardaki su ve      potasyum içeriğiyle mükemmel bir idrar söktürücü.

Sindirimi düzenliyorÜzüm, lif bakımından zengindir ve organizmadaki toksik maddeleri atan üç büyük organı (karaciğer, böbrek ve bağırsak) çalıştırdığından vücuttan zehirli maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar, sindirim ve bağırsak hareketlerini de düzenler. Kabuğunda bulunan flavonoid ve resveratrol ise damar hastalıklarının önlemesinde rol oynar.

Tüm hastalıklara etkisi varEnzim dejenerasyonuna karşı bağışıklık hücrelerinin korunmasında, immün sistem ve dolaşım fonksiyonlarını desteklemede besin takviyesi olarak  üzüm çekirdeği kullanılır. Üzüm çekirdeği ayrıca, anti-oksidan    etkisiyle beyin hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır.

Cilt güzelliği içinGüneş ışınları, sigara ve stres cildin daha çabuk yaşlanmasına, cildin kırışmasına ve esnekliğini kaybetmesine sebep olur. Üzüm çekirdeği cildin bağ dokusunda bulunan kolajeni sağlamlaştırdığı gibi deriyi dinçleştirir. Bu etkileriyle kozmetik sanayinde birçok ürünün ana maddesini oluşturur.

Kolesterol içermiyorDoymuş ve doymamış yağ asitleri içeren üzümde kolesterol yok. Bunun yanı sıra insülin benzeri bir madde içerdiği için şeker hastalığında kan şekeri düzeyini düşürücü etki gösterir. Üzüm zengin polifenol içeriğiyle bilinen en güçlü anti-oksidan.             

Anti-oksidanların kansere karşı koruyucu olduğu biliniyor, yapılan araştırmalarda üzüm kabuğunda, çekirdeğinde ve suyunda bulunan resveratrol maddesinin kanserin pek çok safhasında durdurucu etkiye sahip olduğu saptandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.