DEPRESYONLA YENİ MÜCADELE

REUTERS

İnsan yaşamını olumsuz etkileyen depresyona  karşı çözüm yolları arayan bilim adamları, çareyi buldu.


İnsan yaşamını olumsuz etkileyen depresyona  karşı çözüm yolları arayan bilim adamları, sebze ağırlı beslenmenin ruh sağlığına  da iyi geldiğini ortaya koydu.

İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, Tokyo'daki Ulusal Sağlık  Merkezi'nce yapılan bir araştırma, sebzeler açısından zengin bir diyetin  depresyona karşı koruyucu olduğunu gösterdi.

Araştırma sonuçları, meyve, sebze, mantar ve soya ürünleri açısından  zengin bir diyet izlemenin, depresyon belirtilerinin azalmasında da etkili  olduğunu ortaya koydu.

Yaklaşık 500 kişiden beslenme alışkanlıkları ve depresyon belirtileri ile  ilgili bir form doldurmalarını isteyen bilim adamları, yaptıkları analiz sonunda  beslenme modellerini, zengin bir kahvaltıya dayalı klasik Batı diyeti, hayvansal  yağlara dayalı diyet ve sebzelerin ön planda olduğu diyet olmak üzere 3'e  ayırdı.

Bu beslenme modellerini depresyon belirtileriyle karşılaştıran bilim  adamları, sebzelere dayalı bir beslenme modeli izleyen katılımcılarda hastalık  semptomlarının yanlış bir diyet izleyenlere göre yüzde 44 daha az olduğunu  gözlemledi.

Araştırmanın amacının diğer beslenme modelleri ile depresyon arasında bir  ilişki kurmak olmadığını, böyle bir eşleştirme yapmanın yanlış olacağını da  belirten bilim adamları, havuç, kabak, mantar gibi sebzeler, soya peyniri, yosun,  meyve ve yeşil çayı kapsayan Japon mutfağının depresyon oluşmasını engelleme  olasılığı olduğunu gösterdiğini söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.