DEPRESYONU ARTIRIYOR

AFP

ABD'de Ohio Devlet Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, yapay ışıkta uyumanın depresyonu artırdığını ortaya koydu.

Columbus kentindeki Ohio Devlet Üniversitesi araştırmacıları, 4 ayrı gruba ayırdıkları fareler üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda, 24 saat boyunca yapay ışıkta tutulan farelerde depresyon semptomlarının görüldüğünü tespit etti.

Chicago kentinde düzenlenen bir bilimsel toplantıda Laura Fonken yönetimindeki araştırmacı grubu tarafından sonuçları açıklanan araştırmaya göre, geceleri uzun süre yapay ışığa maruz kalan insanların sağlık durumu ciddi bir şekilde zarar görebiliyor.

Söz konusu araştırma çerçevesinde iki grup farenin 24 saat süreyle yapay ışıkta bırakıldığı, bir grup farenin karanlık bir borunun içine çekilme imkanına sahip olduğu, diğer iki grup farenin de 16 saat ışıkta, 8 saat süreyle de karanlıkta bırakıldığı belirtildi.

Sonuçta sürekli bir şekilde ışık altında tutulan ve karanlık boruya kaçma imkanı bulunmayan farelerde diğerlerine göre belirgin şekilde depresyon semptomları görülürken, buna örnek olarak da farelerin en çok sevdiği şekerli sudan fazla içmemeleri gösterildi.

Sürekli ışıkta bırakılan farelerde korku hormonlarının az salgılanmasının ise şaşırtıcı olduğunu, insanlarda depresyon ve korkunun birlikte ortaya çıktığını belirten araştırmacılar, gece vardiyalarında çalışan veya herhangi bir şekilde gece gündüz uyku düzeni bozulan insanların sağlık durumunun ciddi şekilde tehdit altında olduğuna vurgu yaptı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.