DEPRESYONUN ETKİSİ HER YAŞTA AYNI

DEPRESYONUN ETKİSİ HER YAŞTA AYNIÇocukluk, yaşlılık ve erişkinlikte aynıdır etkisi depresyonun. Depresyon her yaşta (çocukluk da dahil) çok görülür. Çocukta aşırı hareketlilik, huzursuzluk, ağlama, tutturma gibi belirtiler olabilir. Ders başarısında düşme, bedensel belirtiler olur. Karın ağrıları, baş ağrıları, sebebi bulunamayan ağrılar depresyona bağlı olarak gelişebilir.

Mesela gece işemeleri genelde psikolojik etkenlerin sonucudur.  Yaşlılıkta yaşanan depresyonda bir farklılık vardır. Psödodemans gelişebilir, yalancı bunama da denir buna. Yaşlılarda depresyon bazen o kadar şiddetli unutkanlığa yol açar ki, “acaba bu insan bunama mı yaşıyor?” diye düşünür ve araştırırız.

Depresyona bağlı bir unutkanlık varsa da ‘bunamadan ehvendir’ diye düşünüp seviniriz, çünkü tedavisi mümkündür. 20 yaşında yaşanan depresyon bile bazen bunamayı andırabilir.  Depresyon beden sağlığını ciddi şekilde bozabilir ve hatta yaşlılarda kalp hastalıklarından ölümü artırabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.