DEPRESYONUN ÜSTESİNDEN GELİN!

A.A

Depresyon insanların hayatını mahveden önemli bir problem değildir, çaresiz olmayın, sabırlı davranın.

 


Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aşkın, depresyonun cinsiyet, meslek, yaş ve gelir  gözetmeksizin herkeste görülebileceğini ifade ederek, “Dikkat edilmesi gereken  konu, depresyonun insanların hayatını mahveden önemli bir problem olmadığıdır”  dedi.

Prof. Dr. Rüstem Aşkın, depresyonun  günlük yaşantıda sık rastlanan bir olay olduğunu belirtti.

Her 20 kişiden birinin depresyona girme riski olduğunu ifade eden Aşkın,  depresyonun yaşam olayları ve beyin kimyasında değişikliklerle ilişkili olarak  ortaya çıkabileceğini, mutsuzluk, dikkat azalması, hayattan zevk almama ya da  bedensel belirtilerle kendini gösterebileceğini kaydetti.

Depresyonun zayıflık olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayan Aşkın,  “Depresyon cinsiyet, meslek, yaş ve gelir gözetmeksizin herkeste görülebilir.  Kişi kontrolü dışında gerçekleşen birçok sebebe bağlı olarak mutsuz olabilir.  Burada dikkat edilmesi gereken konu, depresyonun insanların hayatını mahveden  önemli bir problem olmadığıdır” diye konuştu.

Aşkın, depresyonun üstesinden gelinebilir ve tedavisi mümkün olan bir  hastalık olduğuna dikkati çekerek, depresyonun genellikle önemli olaylarla açığa  çıktığını ifade etti.

Boşanma ya da ayrılık, iş kaybı veya maddi sıkıntılar ya da yaşlı  insanların bir anda yalnız kalmalarının depresyon sebebi olabileceğini dile  getiren Aşkın, “Bazı insanlar için hissettikleri durumun, görülebilir bir nedeni  yoktur. Depresyonu harekete geçiren durum ne olursa olsun hiçbir olay depresyonun  hafife alınmasını gerektirmez” şeklinde konuştu.

Aşkın, depresyonlu hastaların ilaç ve konuşma terapileri ile tedavi  edildiğini belirterek, eğer tedaviden dolayı hastanın normal aktivitelerinde  zorlanma varsa veya hasta tedaviyi bırakmak istiyorsa doktora başvurması  gerektiğini kaydetti.
        
DEPRESYON TEDAVİSİNDE UYGUN SÜRE EN AZ 4-6 AYDIR

Dünya Sağlık Örgütü'nün depresyon tedavisinin en az 4-6 ay sürdürülmesi  gerektiğini tavsiye ettiğine işaret eden Aşkın, şöyle konuştu:

“Depresyon tedavisi gören hasta, daha iyi olacağını düşünmelidir. Eğer  hasta antidepresan alıyorsa ilk iki-üç hafta zor geçecektir. İlacın etkisini  göstermesi zaman alsa da etkisini göstermeye başladıktan sonra ortaya çıkan fark  anlaşılacaktır.”

Depresyon tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçların bağımlılık  yapmadığını belirten Aşkın, doktorun, hastanın durumuna göre uygun ilacı  yazacağını ifade etti.

Aşkın, tedaviye devam etmenin iyileşme kaydetmede en önemli nokta  olduğunu vurgulayarak, “Tedavinin birinci ayının sonunda kendinizi daha iyi  hissedeceksiniz. Güne daha uyumlu başladığınızı ve depresyonun üstesinden  geleceğinizi göreceksiniz. Önemli olan tedaviyi sürdürmeye devam etmeniz.  Kendinizi iyi hissetmeye başladıktan sonra yeniden eski depresif duruma dönmemek  açısından tedaviyi yarım bırakmamanız gerekir” diye konuştu.
       


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Mayıs 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.