DEPRESYONUNUZU MASKELEMEYİN!

Sevdican Güneş

Tedavi edilmemiş depresyon vakalarında en çok uyku problemi yaşanıyor. Uzmanlar, kendinizi gizlemeyin diyor.


Depresyon tedavisinde ilaca öncelik verilmesini tavsiye eden Psikiyatrist Mustafa Solmaz, `Bu dönemde yapılacak psikoterapik girişimler ters tesir yapabiliyor` dedi. Solmaz, `Öncelikle hastanın çökmüş olan duygu durumunu normal seviyesine getirmemiz gerekli. Kandaki eksik olan maddeleri antidepresan ilaçlarla takviye etmeliyiz. İlaçların etkisi 20 gün sonra gözlenmeye başlar ve bu tedavi kesilmeksizin, herhangi bir şekilde ara verilmeden en az 6 ay devam ettirilmelidir` diye konuştu.

BÜYÜK TEHLİKE

Herkesin zaman zaman bir çökkünlük hissedebileceğine işaret eden Solmaz, `Ancak 2 haftadan fazla süren hüzün, umutsuzluk ya da günlük etkinliklere karşı ilgisizliğin depresyona işarettir. Çoğu zaman sırt-bel ağrısı, el-kol uyuşmaları depresyonun bedensel şikayetleri olabilir` dedi. Dünyada her 5 kişiden birinin hayatı boyunca en az bir defa depresyon geçirdiğini belirten Dr. Solmaz, Dünya Sağlık Örgütü`nün artan günlük streslerin depresyon yapıcı özelliklerini göz önüne alarak 2020 yılında depresyonun gelişmiş ülkelerin birinci meselesi olacağını ilan ettiğini açıkladı. Dr. Solmaz depresyonu tetikleyen gizli sebepleri ise şöyle özetledi: `İşsizlik, ekonomik problemler, aile ve bireyler arası çatışmalar, yanlış ebeveyn tutumları, travmatik olaylar, aile içinde birinin kaybı.`

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.