DERGİYE "ZARARLIDIR" İBARESİ

A.A

Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan  Koruma Kurulu, bir erkek dergisinde yer alan yazıların 18 yaşından küçük  çocukların "maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak" nitelikte olduğu sonucuna  vardı. Bu nedenle derginin kapağına "Küçüklere zararlıdır" damgası basılacak,  dergi açık sergilerde satılamayacak ve dükkanlarda teşhir edilemeyecek.

Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun konuya ilişkin  ilanı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kurul, "JOY" adlı derginin geçen sayısını inceledi. Dergide yer alan  yazıların 18 yaşından küçük çocukların "maneviyatı üzerinde muzır tesir  yapacak" nitelikte olduğuna karar veren Kurul, bu nedenle derginin sınırlamalara  tabi olmasına oy çokluğu ile karar verdi.

Buna göre, dergi, ön kapağına "Küçüklere zararlıdır" damga veya  işaretini basmak zorunda kalacak. "Küçüklere zararlıdır" ibaresinin herkesin  kolayca görüp okuyabileceği şekil ve büyüklükte yazılması gerekecek. Söz konusu  dergi; açık sergilerde ve seyyar müvezziler tarafından satılamayacak, dükkanlarda  ve camekanlarda teşhir edilemeyecek, bir yerden bir yere teşhir maksadıyla açık  nakledilemeyecek ve müvezziler tarafından bunlar için sipariş kabul  edilemeyecek.

Söz konusu derginin satışı için gazeteler, dergiler, duvar ve el ilanları  ve diğer şekillerde reklamı yapılamayacak. Para karşılığı veya parasız küçüklere  gösterilemeyecek, verilemeyecek ve hiçbir suretle okul ve benzeri yerlere  sokulamayacak.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.