DERİDEN AKCİĞER HÜCRESİ

AFP

Laboratuvar ortamında insan derisinden alınan  hücreler yeniden programlanarak ilk kez karaciğer hücreleri üretildi.

 


İngiltere'de Cambridge Üniversitesinden bilim adamları, karaciğer  hastalıkları konusundaki araştırmaların son derece zor olması nedeniyle bu  yöntemi kullandıklarını belirtti.

Bilim adamları, farklı kalıtsal karaciğer hastalıkları olan 7 kişi ile  karşılaştırma yapmak için sağlıklı 3 kişinin deri örneklerini aldı.

Kalıtsal karaciğer hastalarının derilerinden alınan hücreler, bir çeşit  kök hücreye dönüşmesi için yeniden programlandı ve yaygın karaciğer  hastalıklarını "taklit eden" karaciğer hücreleri üretti. Aynı yöntem sağlıklı  hücreler üretmek için de sağlıklı kişilerin hücreleri kullanılarak uygulandı.

Araştırma, Amerikan tıp dergisi "The Journal of Clinical Investigation"da  yayımlandı.

Araştırmacılar, bu sayede hasta hücrede "neler olup bittiğini" tam olarak  anlamının yanısıra yeni tedavi yöntemlerinin etkinliğini de test etmiş olacak.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.