DERNEĞE KADINLAR İLGİSİZ

A.A

Kadınlar Derneği'nin toplantıları, kadın üyelerin gelmemesi nedeniyle erkek temsilcilerin katılımıyla yapılabiliyor.

Bursa'nın Keles ilçesinde, geçen yıl kurulan "Kelesli Kadınlar Derneği"nin toplantıları, kadın üyelerin  gelmemesi nedeniyle Kaymakam Akın Ağca'nın başkanlığında, erkeklerin ağırlıklı olduğu sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla yapılabiliyor.

Keles Kaymakamı Akın Ağca, 2009 yılında  faaliyete başlayan Kelesli Kadınlar Derneği'nin kadınların sosyal, kültürel ve  ekonomik anlamda gelişimini amaçladığını, derneğin kuruluşunda 7 yıldır faaliyet  gösteren Bursa'nın Kestel ilçesine bağlı Saitabat köyündeki Kadınlar Derneği'nin  örnek alındığını bildirdi.

Ağca, Kelesli Kadınlar Derneği için yapılan çalışmalar çerçevesinde,  bütün mali ve hukuki altyapının tamamlandığını dile getirerek, düzenlenen gezi,  kurs ve benzeri aktivitelere kadınların ilgisinin giderek arttığını vurguladı.

"Kadınların önce 'ev kadını' olarak görüldüğü yöremizde kadınlar  derneğinin hukuki ve sosyal anlamda oturması için bir sürece ihtiyaç var" diyen  Ağca, şöyle konuştu:

"Derneğin yönetimi yine kadınların elinde. Biz hukuki sürecin  atlatılması için kadınlarımıza yardımcı oluyoruz. Ancak son dönemde kadınların  ilgisi artmaya başladı. Kadınlar, dernek yönetimi ve diğer çalışmalar konusunda  deneyim kazanmaya başladı. Biz erkekler yavaş yavaş dernek çalışmaları ve  toplantılarından çekileceğiz.”
        
DERNEK BAŞKANI YAVUZ
        
Kelesli Kadınlar Derneği Başkanı Şengül Yavuz da derneğin kuruluşundan  bugüne kadarki toplantılarında erkeklerin yer almasının zorunluluk olduğunu  bildirdi.
Derneğin 40 üyesi bulunduğunu, yönetim kurulunda yer alan birçok kadının  "ev işlerini" bahane göstererek toplantılara gelemediğini ifade eden Yavuz, 

Yavuz, Kaymakam Ağca'nın, derneğin çalışmalarına aktif bir şekilde  katılarak bir anlamda kadınlara yönelik "pozitif ayrımcılık" yaptığını  anlatarak, "Dernek lokali için belediyeden yer kiralandı. Kadınların kültürel,  sosyal ve ekonomik anlamda gelişimi için projeler geliştirdik. Şimdi  toplantılarımıza daha fazla kadın geliyor. Üye sayımızda da artış var" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.