DEZENFEKTANLAR ÇOĞALTIYOR

AFP

Dezenfektanların, bakterilerin çoğalmasına ve antibiyotiklere direncinin  artmasına yol açabildiği bildirildi.

İngiliz yayın kuruluşları Independent ve BBC'deki habere göre, Milli  İrlanda Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, "Pseudomonas aeruginosa"  bakterisinin, hücrelerinden (dezenfektan veya antibiyotiklere karşı)  antimikrobiyal maddeler salma yeteneğini artırmak suretiyle, dezenfektanlara  karşı bağışıklık kazandığı belirlendi.

Hastanelerde kapılan enfeksiyonların çoğuna yol açan söz konusu bakteri  ayrıca, dezenfektanlar yüzünden, ciprofloxacin tipi antibiyotiklere karşı direnç  geliştirmesini sağlayan bir DNA mutasyonu da geçiriyor.

Araştırma ekibinin başkanı Dr. Gerard Fleming, öldürücü derecede olmayan  dezenfektanlara maruz kalmanın, bu bakterinin hayatta kalma gücünü artırdığını  söyledi.

Bunun, yanlış şekilde seyreltilmiş dezenfektanların hastanedeki  yüzeylerde bıraktığı kalıntının antibiyotiğe dirençli bakterinin çoğalmasını  sağlayacağı anlamına geldiğine işaret eden Fleming, bundan daha da kötüsünün,  bakterinin daha önce maruz kalmadığı antibiyotiklere karşı bile direnç  geliştirebilmesi olduğunu belirtti.

Araştırma, Microbiology dergisinin Ocak sayında yayımlandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.