Dijital ebeveynlik tartışılıyor

Ebeveynler çocukları için hâlâ en iyisini istiyor. Ama dijital ebeveynlik tartışılıyor.

Ebeveynler çocukları için hâlâ en iyisini istiyor. Ama dijital ebeveynlik tartışılıyor.

Yetişme dönemlerini ders kitapları, kalemler ve daktilolarla geçiren ebeveynler size, içinde bulunduğumuz teknoloji çağının çocuk yetiştirmek açısından kafa karıştırıcı olabildiğini söyleyebilir. Ama bazı şeyler hiç değişmez. Ebeveynler çocukları için hâlâ en iyisini istiyor.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

ebeveyn17 yaşındaki İngiliz lise öğrencisi Nick D'Aloisio'yu yetiştiren çift, muhtemelen çok mutludur. Nick geliştirdiği Summly adlı haber özetleme uygulamasını geçenlerde Yahoo'ya onlarca milyon dolara sattı. Nick'in teknoloji konusunda özel bir bilgisi olmadığı anlaşılan ebeveynleri, erken yaşlarda bu alana ilgi duyan oğullarını desteklemiş. Bu para, ömür boyu iyi ebeveynlik yapılacağı anlamına gelmese de, Nick'in hayatını nasıl kazanacağı sorusunun aciliyetini azaltıyor. Bu, çalışma hayatına giren her genç için geçerli bir durum değil. The New York Times yazarı Thomas Friedman geçenlerde, "Son kuşakta orta sınıfı ayakta tutan ortalama vasıflı ve yüksek maaşlı işler giderek yok oluyor. Şimdi sadece yüksek maaş veren ve yüksek vasıf gerektiren işler var" diye yazdı. Friedman günümüzde orta sınıfa özgü işlerin ya daha çok beceri gerektirdiğini ya dünya çapında daha çok insan tarafından yapıldığını ya da hızla işe yaramaz hale geldiğini belirtti. Eğitim uzmanı Tony Wagner, Friedman'a ebeveynler ile eğitimcilerin çocukları "üniversiteye" değil "yenilikçiliğe" hazırlaması gerektiğini söyledi. Hayattaki iniş ve çıkışları idare edebilen gençler kuşkusuz daha başarılı olur. Böyle çocuklar yetiştirmek isteyen ebeveynlere verilecek bolca tavsiye de mevcut. Araştırmalara göre küçük çocukları eğitmek yerine SMS atmak, çocuklarda öfke nöbetine yol açtığı gibi sağlıklarını da etkileyebiliyor.

ÇOCUĞUNUZLA SAĞLIKLI İLETİŞİM KURUN

Psikolog Barbara Fredrickson, "Sosyal iletişim veya yalnızlık içeren kişisel geçmişimiz, genlerimizin bağışıklık sistemi hücrelerindeki faaliyetlerini etkiliyor. Yeni çocuk sahibi olan insanlar gen testlerinden çok, kendi hareketlerinin (emzirme sırasında mesajlaşma veya çocuk yerine telefonla ilgilenme gibi) yol açtığı, yaşamı kısıtlayıcı etkiler konusunda kaygılanmalı" diye yazdı. Özsaygıyı güçlendirmeyi amaçlayan bir başka yöntemin de teknoloji içermemesi dikkat çekiyor. Çocuklarına, geçmişte kendi büyük ebeveynleri ile hala ve amcalarının hayatının ne kadar zor olduğunu anlatan ebeveynler aslında onlara iyilik ediyor olabilir. Bruce Feiler, "Aileniz için yapabileceğiniz en iyi şey, belki de en kolay iş: Sağlam bir aile öyküsü oluşturun" diye yazdı. Yapılan küçük çaplı bir araştırma, çocukların kendi doğumları, ebeveynlerinin nerede tanıştığı ve ailede yaşanan bir talihsizlik hakkındaki ayrıntıları bilmesinin, duygusal sağlıklarını ve mutluluklarını artırdığını gösterdi. The New York Times yazarı Frank Bruni gibi bazı kişiler, ebeveynlerin "çocukların yetişkinliğe hazırlanması sanki çocuk yetiştirmekle ilgili çok sayıda kitaba ve birtakım bloglara bağlıymış gibi sınırsız ölçüde endişelenmesine" şaşırıyor. Modern ebeveynlerin çocukların isteklerine aşırı önem verme alışkanlığını olumsuz bir şey olarak gören Bruni, "Ebeveynler şunu unutuyor: 18 yaşına girmeden önce siyasi açıdan söz hakkınız yoktur. Bunun bir sebebi var" diye yazdı. THE NEM YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:08 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:12 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.