DİKKAT! DÜŞÜK TANSİYON ÖMRÜ UZATIYOR

DİKKAT! DÜŞÜK TANSİYON ÖMRÜ UZATIYORTansiyonu düşük olanların kalpleri yorulmadan çalıştığı için daha uzun süre yaşadıkları bildirildi.

Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan konuyla ilgili şunları söyledi:

''Normal tansiyon ölçüleri büyük tansiyonun 120, küçük tansiyonun 80 civarında olmasıdır. Büyük tansiyonun 100 ve altında, küçük tansiyonun ise 60 ve altında olması durumunda da düşük tansiyon var demektir.

Düşük tansiyonu olanlarda ayağa kalkarken baş dönmesi, yorgunluk, uyku hali, konsantrasyon bozukluğu, gözlerde karıncalanma gibi belirtiler görülebilir. Böbrek üstü bezlerinin yetersiz çalışması, kalp adalelerinin zayıf olması veya bazı ilaçların kullanımı düşük tansiyona neden olabilir.

Belirtiler şikayet edilecek boyutta değilse düşük tansiyonu olanlar, kalpleri yorulmadan çalıştığı için daha uzun süre yaşayabiliyor. Bu durum, bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Kadınların tansiyonu genelde erkeklere oranla daha düşük oluyor. Kadınların uzun yaşaması bununla açıklanabilir. Çünkü, tansiyon düşüklüğünde kalp yavaş çalışmakta, yorulmamakta ve zorlanmamaktadır.''

KAYNAK: www.bugun.com.trPaylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.