DİKKAT: ERGENLİK HORMONLARI SAÇ DÖKÜYOR!

DİKKAT: ERGENLİK HORMONLARI SAÇ DÖKÜYOR!Bu durumda tedavi de fayda etmiyor, dökülme belli yaşa kadar sürüyor.

Ergenlik döneminde saç köklerinin erkeklik hormonlarına gösterdiği aşırı duyarlılığın, kelliğe yol açtığı bildirildi. Doç. Dr. Cevdet Altınyazar, saç dökülmesinde birbirinden bağımsız rahatsızlıklar arasında erkek tipi saç dökülmesi durumunun ergenlikle beraber görülmeye başlandığını belirtti. Doç. Dr. Altınyazar şöyle devam etti:

EN ÇOK 20’Lİ YAŞLARDA DÖKÜLÜR


''Bu durumda, saçlar tepe bölgesinden dökülürler ve zamanla kellik oluşur. Ergenlik döneminde saç köklerinin erkeklik hormonlarına gösterdiği aşırı duyarlılık, kelliğe yol açar. Kalıtımsal unsurlar da bunda etkilidir. Bu tip saç dökülmesi, erkeklerde en sık rastlanan durumdur. Modern tedavi yöntemleri ancak kısmi ve geçici fayda sağlamakta, tedavi kesildikten sonra dökülme devam etmektedir. En yoğun dökülme 20’li yaşlarda olmakta, 35 yaşından sonra dökülme azalmakta ya da durmaktadır.''

KAYNAK: www.bugun.com.tr

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.