DİLLERİYLE GÖRECEK

Hürriyet

"BrainPort" adı verilen olağanüstü cihaz, mini bir kamera tarafından çekilen görüntüleri, dil üzerinde hissedilebilen bir dizi elektrik titreşimine dönüştürüyor. Ardından sinirlerin beyne yolladığı mesajlar, söz konusu elektrik tınılarını görüntülere dönüştürüyor. Sadece bir günlük uygulamadan sonra cihazı kullananlar beyinlerinde şekilleri ve hareketleri ayırt etmeyi ve levhaları okumayı başardı. Hatta bazılarının nesneleri sadece 15 dakikalık eğitim sonrası açıklayabildiği görüldü. Cihazı test eden görme özürlü bir kişi, ilk harfi okuyabildiğinde ağlamaya başladı.

"BrainPort"un bu yılın sonunda satışa çıkması bekleniyor. Göz sağlığı konusunda araştırmalar yapan Lighthouse International adlı kurumdan Dr. William Seiple, dört görme engelli gönüllünün asansörde kapı ve düğmeleri bulduğunu, çatal ve kaşıkları ayırt ettiğini, harfleri ve rakamları okuyabildiğini söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.